Gmina Chmielno Kultura Wokół nas

Borzestowo. Spotkanie członków Remusowego Kręgu. Z redaktorami „Pomeranii” o kaszubskim wydawnictwie

12 maja miało miejsce ostatnie w bieżącej edycji spotkanie Zrzeszeńców, których łączy Remusowy Krąg. Było to 8. spotkanie, które zamknęło XXII edycję. W tych statystykach warto odnotować jeszcze jedną wartość. Jak podkreśla Brunon Cirocki, pomysłodawca Remusowego Kręgu i prowadzący od samego początku jego spotkania, było to już 174. zebranie. Wyróżniało je wiele akcentów związanych z kultem Najświętszej Maryi Panny przypadającym na ten czas. Natomiast dzięki zaproszonym gościom – redaktorom „Pomeranii” uczestnicy dowiedzieli się, kto i jak tworzy ten popularny w regionie miesięcznik.

Maj to miesiąc poświęcony Najświętszej Maryi Panny, która jest bardzo mocna obecna w życiu Remusowego Kręgu. Dowodem na to jest choćby regularne uczestnictwo jego członków w autokarowej pielgrzymce na polanowskim wzgórzu. Jego gospodarz jest członkiem Remusowego Kręgu. Podczas odpustu msza jest odprawiana w języku kaszubskim, czego brakuje na odpuście u Królowej Kaszub w Sianowie. Uczestnicy spotkania umówili się na wyjazd na najbliższy odpust. Oddając hołd Najświętszej Maryi Pannie wspólnie odśpiewano „Po górach, dolinach”.

Dyskusja zamiast prelekcji

Po zrealizowaniu stałych punktów spotkania: wspólnym zdjęciu, odśpiewaniu pieśni Kręgu i odczytaniu „Przygód Remusa”, głos zabrali goście. To związani z wydawnictwem „Pomerania” redaktor naczelny Sławomir Lewandowski i członek kolegium redakcyjnego dr Dariusz Majkowski. Opowiedzieli jak redagowany jest miesięcznik, kto tworzy artykuły i jaka jest charakterystyka pracy dziennikarskiej w wydawnictwie. Zachęcali wszystkich, którzy operują dobrze językiem kaszubskim do nadsyłania autorskich tekstów. Dr D. Majkowski wskazał przy tym pracy uczestniczki spotkania Darii Kaszubowskiej, jako przykład takiej współpracy. Przedstawili również pomysł redakcji – wakacyjnych warsztatów, które organizowane są w różnych miejscach regionu dla chętnych, którzy chcieliby zostać współpracownikami redakcji. Przy okazji wywiązała się dyskusja o trudnościach związanych z wydawnictwem, które przynoszą dzisiejsze czasy. Redaktorzy są jednak dobrej myśli i mają nadzieję, że ”Pomeranii” one nie zaszkodzą i będzie ona regularnie wydawana. Za ich obecność uczestnicy podziękowali tradycyjną wiązanką kwiatów.

Było to ostatnie spotkanie w tej edycji jesienno-wiosennej 2022/2023. Kolejne odbędzie się po przerwie wakacyjnej we wrześniu br.

D. Tryzna

Komentarze