Gmina Dziemiany Konkursy Wokół nas

Dziemiany. Mistrzostwa Kaszub w Hobby Horse. Wyścigi na kukiełkowych koniach

2 lipca po raz pierwszy mieszkańcy gminy Dziemiany oraz odwiedzający ją turyści mogli wziąć udział w Mistrzostwach Kaszub w Hobby Horse. Uczestnicy rywalizowali w zawodach skokowych, na własnoręcznie wykonanych kukiełkach z głową konia.

Kukiełka hobby horse w sposób bezpośredni nawiązuje do dawnych zabawek dziecięcych – wykonywanych ręcznie drewnianych koników na kiju, którymi niegdyś bawiło się niemal każde wiejskie dziecko. Fakt ten sprawił, że niegdyś na terenie gminy Dziemiany odbywały się największe targi końskie na Pomorzu, a w późniejszym czasie głowa konia na pamiątkę tych wydarzeń została umieszczona w herbie gminy. Ośrodek Kultury w Dziemianach podtrzymuje tradycje związane z końmi i postanowił zorganizować I Mistrzostwa Kaszub w Hobby Horse.

Mistrzostwa otworzył wójt Leszek Pobłocki, prezes Ośrodka Jeździeckiego „Pegaz” gdzie odbywały się zawody – Marcin Podpora oraz dyrektor Ośrodka Kultury Dariusz Turzyński.

Zwycięzcy poszczególnych kategorii

Mistrzostwa odbywały się w trzech klasach skokowych – Mini LL, gdzie wysokość przeszkody mierzyła od 40 do 50 cm, była to klasa dla kategorii wiekowej 6-8 lat. Zawodnicy w wieku 9-10 lat rywalizowali w kategorii LL, gdzie przeszkoda miała 50-60 cm wysokości natomiast ostatnia kategoria P z wysokością przeszkody 70 cm przeznaczona była dla uczestników w wieku 11-12 lat.

Po pokonaniu parkuru sprawdzany był czas oraz liczone punkty karne przyznawane za każdą straconą przeszkodę.

Wśród najmłodszych zwyciężyła Blanka Ostrowska. Drugie miejsce zdobyła Liliana Szlufik, zaś trzecie Nikola Piątek.

Wśród starszych uczestników wygrała Maja Wałęcak. Tuż za nią sklasyfikowano Hanną Zakrzewską. Na podium stanęła też Maja Jaskowska.

W gronie najstarszych uczestników nie miała sobie równych Maria Piecek. Miejsce drugie zgarnęła Urszula Machałejko, a trzecie Weronika Neć.

Uczestnicy otrzymali pamiątkowe puchary, nagrody rzeczowe oraz słodkie upominki.