Gmina Kartuzy Sport

Brodnica Górna. III Regaty o Puchar Marszałka już w piątek

Na jeziorze Brodno na Kaszubach odbędą się w najbliższy piątek III Regaty o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego. W wyścigach tradycyjnie wystartują uczniowskie drużyny oraz przedstawiciele lokalnych samorządów.

Impreza rozpocznie się o godz. 9.00 w Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu „Złota Góra” w Brodnicy Górnej na terenie gminy Kartuzy.

W regatach na wodach jeziora Brodno wezmą udział uczniowie ze szkół podstawowych wraz ze swoimi opiekunami, którzy wystartują w kategoriach dla młodzieży początkującej i młodzieży zaawansowanej. Oficjalne reprezentacje samorządów lokalnych z terenów naszego województwa zmierzą się w odrębnym wyścigu. Wszyscy żeglarze pływać będą na łodziach żaglowych zakupionych przez samorząd województwa pomorskiego w ramach projektu „100 łodzi na 100 lecie zaślubin Polski z morzem”.

Podczas regat nie zabraknie również atrakcji na lądzie, gdzie zorganizowany zostanie koncert szantowy oraz festyn poświęcony edukacji morskiej i żeglarskiej. Będzie tam można zapoznać się z budową łodzi i pracami bosmańskimi, a także przydatną wiedzą z zakresu nawigacji i meteorologii. Edukatorzy poprowadzą zajęcia z matematyki pod żaglami, a także przedstawią najważniejsze zasady dotyczące bezpieczeństwa na wodzie, podstaw ratownictwa oraz zdrowego stylu życia i ekologii.

Dodatkowo, przygotowane zostaną konkursy, gry i zabawy. Chętni będą mogli spróbować swych sił np. w grze Spy Guy Pomorskie, która pozwala poznać historię, kulturę i przyrodę naszego regionu. Planszę stanowi bowiem umowna mapa województwa pomorskiego, na której znajdują się najciekawsze zabytki i atrakcje turystyczne. Celem uczestników jest znalezienie na niej poszlak, które pozwolą schwytać Smętka, czyli kaszubskiego diabła.

*  *  *

Przypomnijmy, że I Regaty o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego odbyły się w 2022 r. we Wdzydzach. Na starcie stanęło wówczas 51 załóg, a zwyciężyły uczniowskie drużyny z Kobylnicy i Cedr Wielkich oraz samorządowcy z gminy Sierakowice. Rok później odbyły się II Regaty o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego, w których na starcie stanęło 47 załóg. W kategoriach młodzieżowych ponownie zwyciężyły drużyny z Kobylnicy i Cedrów Wielkich, a wśród samorządowców reprezentanci gminy Kosakowo.

Komentarze