Region. Propozycja uchwały Samorządu Pomorskiego.
Do samorządów wpłynęła propozycja uchwały anty smogowej z Sejmiku Pomorskiego. Mówi ona że już w następnym roku zakazane będzie palenie wszelkimi paliwami kopalnymi. W ciągu 10-lat w województwie mają zostać tylko piece na gaz i olej. Rozpoczął się w ten sposób okres jej społecznych konsultacji.
Temat zanieczyszczenia powietrza ,emisji dwutlenku węgla jest dziś tematem dyżurnym. Bo to efekt cieplarniany w skali globu czy smog w Krakowie. O powietrzu zanieczyszczonym dymami z pieców, mówią też mieszkańcy naszych miejscowości- Koscierzyny, Kartuz czy nawet Sierakowic.
-Tam gdzie mieszkam kiedy wieje wiatr zachodni czuć teraz w powietrsu sadzę. Spływa to wszystko w dolinę i stoi tak że ciężko oddychać-mówił na sesji 25 pażdziernika Bernard Grucza wójt Sulęczyna.
Program „Czyste Powietrze”
Aby przeciwdziałac temu zjawisku rząd ogłosił swój program „Czyste Powietrze”. W jego ramach przeznacza się środki na wymianę starych pieców tzw.kopciuchów na piece nowoczesne , te na ropę, gaz i ekologiczne urządzenia grzewcze. Co roku jest kolejna edycja tego programu. Pieniądze poprzez województwa trafiją do samorządów, a te dofinansowują ogłaszane na swoim terenie akcje. Tak od wielu lat działo się w Kościerzynie . Dzięki temu zlikwidowano setki starych piecó zastępując je nowymi lub podłączając je do ciepłą komunalnego. Ostatnio wynikami takich działań za rok bieżący pochwaliła się gmina Żukowo. W 2019 roku przeznaczono na pierwszą edycję programu 177 tys. zł. Wnioski wpływały od mieszkańców z całej gminy, między innymi z Borkowa, Banina, Żukowa, Glincza i Skrzeszewa. Choć pieniądze mają tu duże znaczenie, jeszcze bardziej istotny jest wpływ jaki ma na jakość powietrza modernizacja źródeł energii cieplnej. Dzięki wymianie 59 źródeł ciepła opalanych węglem na system ekologiczny do powietrza będzie wprowadzanych mniej zanieczyszczeń z ok. 295 ton węgla kamiennego rocznie!
Samorząd Pomorski chce być lepszy
W końcu pażdziernika do pomorskich gmin trafiła propozycja uchwały tzw. Smogowej Sejmiku Województwa Pomorskiego. Nakreślono w niej ambitny plan przejścia w ciągu 10 lat na ogrzewanie gazem, ropą lub urządzeniami ekologicznymi. Co więcej już od ………………..następnego roku mógłby wejść w życie zakaz stosowania do ogrzewania domów węgla brunatnego, kamiennego, miału oraz mokrych trocin. Za jego złamanie będą groziły surowe kary.
Skąd ten pomysł
Propozycja wzbudziła duże emocje wśród wójtów . Jej zapisy mocno uderzą w gminy wiejskie, gdzie ten rodzaj paliw można powiedzieć jest powszechny. Narzuca ona konieczność szybkich, kosztownych dla portfela mieszkańca zmian. Z emocjami mówił na ten temat na listopadowej sesji Tomasz Brzoskowski wójt Stężycy. Podkreślił że widzi w tej uchwale treści sprzeczne z rządowym programem „Czyste Powietrze” w którym dopuszcza się funkcjonowanie kotłów V generacji i kotłów na pellet. Do zapisów uchwały odniósł się również Andrzej Pollak wójt Nowej Karczmy podczas spotkania z przewodniczącymi rad które miało miejsce w ubiegłym tygodniu w Będominie. Zauważył że wydawanie zakazu palenia drewnem w gminach kaszubskich gdzie po nawałnicy jest jego aż nadto nie wydaje się być logicznym.
Jak zaznaczono uchwała Sejmiku Pomorskiego jest przeznaczona do konsultacji społecznych. Jaki będzie ich wynik nie wiadomo. Do tematu będziemy powracać.
Dariusz Tryzna
Tomasz Brzoskowski – wójt gminy Stężyca.
Kiedy czyta się tą uchwałę jest ona taka ekologiczna, niewinna. A tak naprawdę niesie olbrzymie wydatki dla mieszkańców. Proponuje się w niej że od lipca nie będzie można już używać jako opału paliw kopalnych. Jeżeli złapią na tym kogoś to będą olbrzymie kary. Wynika z tego że trzeba się szykować na zmianę pieców. Tak będzie jeżeli przejdą te propozycje. Samorząd województwa zapowiada konsultacje ale czy one coś w niej zmienią ? Nie wiadomo.