Gmina Chmielno Wokół nas

Chmielno. Dożynki gminne 2022 cz. I. Święto plonów częścią bogatej tradycji Kaszub

Uroczysta msza święta z piękną homilią, a później kolejno korowód i festyn, były elementami dożynkowego świętowania w gminie z zakończonych żniw. Odbywało się ono przy padającym deszczu, tak z resztą bardzo oczekiwanym przez rolników. Pogoda jednak zaważyła na frekwencji.

Dożynkową mszę świętą w intencji rolników, w podziękowaniu za zebrane plony odprawił ks. kanonik Tomasz Rakowski, proboszcz parafii chmieleńskiej. Razem z nim celebrowali ks. Piotr Grabowski, proboszcz parafii w Miechucinie i ks. Tomasz Bucholc, wikariusz z Chmielna. Homilię, jak to określił ,,trochę długą, ale ważną’’ wygłosił ks. Zbigniew, były duszpasterz tej parafii. Jej tematem był ,,nasz chleb powszedni’’. Cytowanych w niej było wiele pięknych słów naszych wieszczy narodowych, czym dla nich jest chleb. Homilia mówiła o jego wartości duchowej i tej ,,zwykłej’’, o tym ile dziś chleba marnujemy w swojej bezmyślnej konsumpcji. Kończył ją apel, aby chleb szanować i wpajać to młodemu pokoleniu.  

Ks. kanonik poświęcił cztery korony żniwne i przyjął do ołtarza dary z pól, sadów, ogrodów i wód złożone przez poszczególne sołectwa. Po mszy jej uczestnicy w padającym deszczu ruszyli w dożynkowym korowodzie na chmieleński stadion. Tu stanęły stoiska festynu dożynkowego przygotowane przez miejscowe KGW, rękodzielników i różnego rodzaju gastronomia. W oczy szczególnie rzucały się pięknie przyozdobione stanowiska sołectw. Każde z nich zaskakiwało pomysłowością wykonania.

Dożynkowy bochen chleba

Na chmieleńskiej scenie uczestników dożynek powitali Michał Melibruda, wójt gminy, Stanisław Klimowicz, przewodniczący Rady Gminy oraz Edyta Klasa, dyrektor GOKSiR.

– Mimo tego, że mamy suchy rok, w naszym regionie wody, kiedy była akurat potrzebna, trochę się pojawiło. W efekcie tego możemy śmiało powiedzieć, że plony w regionach są przyzwoite. Za to dziś niezmiernie dziękujemy. I choć niestety, nie wszystkie regiony kraju mogły się cieszyć z takich plonów, to dzięki temu, że Polska stoi rolnictwem chleba nam nie zabraknie. Ale nie każdy na świecie będzie miał ten komfort… – mówił włodarz gminy.

W swoim wystąpieniu nawiązał również do padającego deszczu i przedstawił pozytywy tego.

– Po pierwsze, dziś nikt się nie spoci, a po drugie wszyscy będą mieć czas, aby popróbować wielu specjalnie przygotowanych na tę okazję ,,Smaków Kaszub’’ – zachęcał ze sceny M. Melibruda.

Zaraz potem, zgodnie z dożynkową tradycją przyjął on na swoje ręce bochen chleba złożony przez starostów dożynkowych. W tym roku byli nimi Maria i Szymon Damps z Borzestowa.  

Dożynkowe konkursy

Festyn dożynkowy ze sceny poprowadził Jan Trofimowicz, wiceprezes Pomorskiego Zrzeszenia LZS, którego coraz częściej spotkać można w Chmielnie. Na początku zagrali i zatańczyli kapela z Sianowa i Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca ,,Chmielanie’’. Zaraz potem nagrodzono laureatów gminnego etapu konkursu ,,Piękna Wieś Pomorska’’.

W kategorii „Zagroda” zwyciężyło gospodarstwo państwa Grażyny i Andrzeja Czajów z Borzestowskiej Huty. W kategorii ,,Wieś’’ pierwsze miejsce zajęło Miechucino, a drugie Kożyczkowo. Jak poinformował wójt, Miechucino zostało również zwycięzcą etapu powiatowego tego konkursu. Z kolei zagroda państwa Czajów w tym etapie zdobyła drugie miejsce.

Tuż przed występem zespołu ,,Słowiańska Dusza’’ rozstrzygnięty został konkurs na najatrakcyjniejsze stoisko. Zostało nim te przygotowane przez sołectwo Garcz. Drugie miejsce w tym konkursie zajęło stoisko sołectwa Miechucino, a trzecie Reskowo. Przedstawiciele zwycięskich sołectw odebrali nagrody rzeczowe i puchary.  

Drugim elementem Festiwalu Tradycji Kaszubskich były Mistrzostwa Polski w Zażywaniu Tabaki. O nich w kolejnej naszej informacji.

D. Tryzna

Maria i Szymon Damps, starostowie dożynkowi

Państwo Maria i Szymon Damps prowadzą od osiemnastu lat rodzinne gospodarstwo rolne w miejscowości Borzestowo.

Powierzchnia gospodarstwa to ok. 45 ha. Jest ono wyspecjalizowane w hodowli krów mlecznych i uprawie roślinnej. Dzięki prawidłowej i terminowej agrotechnice uzyskują wysokie polny.

Państwo Damps mają jednego syna i dwie córki. Rodzina czynnie angażuje się w pracę na rzecz lokalnej społeczności. Pan Szymon pełni funkcję członka Rady Parafialnej w Wygodzie Łączyńskiej.

Gospodarstwo rodzinne, dzięki zaangażowaniu wszystkich jej członków, jest przykładem rozwijającego się gospodarstwa korzystającego z nowości w technologii produkcji rolnej, przy jednoczesnym zachowaniu i kultywowaniu tradycji rodzinnych, regionalnych i religijnych.

Komentarze