Gmina Karsin Kultura Wokół nas

Półwysep Lipa. Festyn kaszubski przybliżył kulturę regionu. „Kaszëbskô rozegracëjô” dla turystów

Znany i ceniony przez turystów ośrodek wczasowy, prowadzony przez Jacka Knittera, na Półwyspie Lipa stał się miejscem, w którym LOT ,,Serce Kaszub’’ zorganizowała wydarzenie umożliwiające obcowanie z kaszubsko, szeroko rozumianą kulturą.

Lokalna Organizacja Turystyczna „Serce Kaszub” to stowarzyszenie grupujące wszystkie samorządy powiatu kościerskiego i wiele firm prywatnych działających w branży turystycznej. Jego celem jest promowanie powiatu kościerskiego i regionu, pokazywanie jego uroków i miejsc ciekawych dla turystów.

Jednym z wyróżniających się członków stowarzyszenia jest Ośrodek Wypoczynkowy ,,Półwysep Lipa’’, zlokalizowany w urokliwym zakątku nad Jeziorem Wdzydzkim. To tu 13 sierpnia został zorganizowany Festiwal Kaszubski „Kaszëbskô rozegracëjô”. Był on skierowany w głównej mierze do turystów, aby mogli oni poobcować z kaszubską kulturą.

Muzyka, rękodzieło i tabaka

Tego dnia lokalni twórcy ludowi prowadzili warsztaty rękodzielnicze z kaszubskiego haftu, przędzenia wełny, ucierania tabaki czy tworzenia wianków i kwiatów z bibuły. Regionalne utwory przygrywała Kapela Zespołu „Kaszuby” z Wiela i Karsina. Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Kościerzyna” zaprezentował ludowy taniec, a także angażował publiczność do śpiewu i wspólnych pląsów. Gwoździem programu był wybitny akordeonista Paweł A. Nowak – pomysłodawca i współtwórca jedynego w Polsce Muzeum Akordeonu i organizator międzynarodowego festiwalu akordeonowego w Sulęczynie. Ponadto zainteresowani mogli obejrzeć tradycyjne instrumenty ludowe diabelskie skrzypce, bazunę i burczybas. Na stoiskach były wyeksponowane niesamowite wyroby rękodzielnicze m.in. tabakiery z krowiego rogu, malowana ceramika czy szydełkowane obrusy.

Nad/opr.D.Tryzna

Fot. Nadesłane LOT Serce Kaszub

Komentarze