Miasto Kościerzyna Powiat kościerski Wokół nas

Kościerzyna. Obchody Światowego Dnia Chorego. Niepełnosprawni i seniorzy też chcą się bawić…

Trzysta takich osób uczestniczyło w biesiadzie zorganizowanej przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie i starostwo kościerskie. Spotkanie miało cele integracyjne i rehabilitacyjne zarazem.

Przez wiele lat z okazji Światowego Dnia Chorego odbywały się w Kościerzynie gale, podczas których wręczano medale Matki Teresy z Kalkuty osobom i instytucjom, które działają na rzecz osób niepełnosprawnych. Ale ta formuła wyczerpała się i szukano nowej. W 2020 roku w odpowiedzi na głosy środowisk po raz pierwszy zorganizowano biesiadę, której bohaterami byli niepełnoprawni i seniorzy. Tak już miało być, ale rozpoczęła się pandemia. W tym roku powrócono do tej formuły.

Zabawy, tańce i tort

Tegoroczną imprezę zorganizowano w ramach projektu ,,Rodzinnie w powiecie kościerskim’’. Do Sokolni przybyło na zaproszenie prawie trzysta osób. W większości były to osoby z niepełnosprawnością i seniorzy ze Środowiskowych Domów Samopomocy i Domów Pomocy Społecznej. Przybyło również 40 osób – uczestników tego projektu, które zostały zaproszone indywidualnie. Wśród gości biesiady był Dariusz Majorek, dyrektor Oddziału Pomorskiego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i szefowa kościerskiego oddziału Fundacji Sprawni Inaczej. Świętowanie tradycyjnie zaczęto od udziału we mszy świętej, a później już tylko były zabawy i tańce w Sokolni. Ich animatorem był Adam Sosnowski ze swoimi współpracownikami. Niewątpliwie atrakcją biesiady był specjalnie przygotowany tort.

D. Tryzna

Alicja Żurawska, starosta kościerski

W 2022 roku udało się zrealizować szereg i wydatkować środki w ramach PFRON na ogólną kwotę 2,5 mln zł, które trafiły do osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Myślę, że w powiecie kościerskim, jeśli chodzi o politykę społeczną i opiekę nad niepełnosprawnymi wszystko jest zorganizowane na najwyższym poziomie. Chylę czoła przed stowarzyszeniami, fundacjami i opiekunami, którzy na co dzień mają w swoich zasobach prawie 500 podopiecznych w całym powiecie. Ich codziennej pracy nie widać, a przecież poświęcają się osobom chorym, niepełnosprawnym czy potrzebującym. Dlatego w ten dzień chciałabym złożyć wszystkim instytucjom serdeczne podziękowania. Dla tych, którzy na co dzień opiekują się podopiecznymi życzę jak najwięcej zdrowia. Aby każdy z podopiecznych miał przy sobie dobrą osobę, która w razie w jest w stanie pomóc. To jest dla nas najważniejsze.

Dariusz Majorek, dyrektor Oddziału Pomorskiego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Formuła obchodów Światowego Dnia Chorego w Kościerzynie wyróżnia te obchodzone w różnych miejscach województwa i te na terenie kraju także. Połączyliśmy tutaj różne placówki, które wspierają osoby z niepełnosprawnością, osoby starsze. Najważniejsza jest tutaj po prostu zabawa i relacja międzyludzka. Trzeba też pamiętać, że po przerwie pandemicznej osoby mogą się spotkać, mogą być razem, mogą się bawić i być razem. Dla nas decydentów to też jest okazja, aby rozmawiać o tym, co możemy zrobić, co wymaga jeszcze wsparcia, jak zmienić postawy społeczeństwa, aby osoby niepełnosprawne były naprawdę widoczne i mogły w pełni funkcjonować w życiu społecznym i zawodowym.

Marzena Hinca, dyrektor PCPR w Kościerzynie

Obok uczestników ŚDS i DPS zaprosiliśmy na to dzisiejsze spotkanie 40 osób uczestniczących w projekcie indywidualnie. W sumie na nasze indywidualne zaproszenie przybyło do Sokolni około 300 osób. Wszystkich niepełnosprawnych i seniorów nie bylibyśmy w stanie tu pomieścić, stąd taka formuła dzisiejszego spotkania.

Jestem bardzo szczęśliwa, ponieważ dzisiaj jest już któryś z kolei głos, że formuła tego spotkania jest, jak to ujął jeden z uczestników ,,Okej’’. Okazuje się, że te osoby bardzo lubią się pobawić, potańczyć a to daje im dzisiejsza biesiada. Oni dziś są głównymi bohaterami, a nie jak w poprzedniej formule widzami uroczystości.

Oczywiście uczestniczą w niej również przedstawiciele organizacji i instytucji, które na co dzień zajmują się bezpośrednio wsparciem osób niepełnosprawnych. 

Komentarze