Gmina Chmielno Kultura Wokół nas

Chmielno. Gminne dożynki 2024. Najważniejsze święto dla tej rolniczej gminy

Rolnictwo dominuje w gospodarce gminy, stąd święto plonów ma tu szczególnie bogatą oprawę. Widać to było w tym, co działo się na dożynkowej scenie, pod nią i na pięknych stoiskach sołectw.

Dożynki gminne, jak każe tradycja, rozpoczęto mszą dziękczynną z tegoroczne plony w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła. Przed ołtarzem stanęły trzy dożynkowe wieńce sołectw: Kożyczkowo, Miechucino i Chmielno. Po mszy ulicami Chmielna przeszedł dożynkowy korowód, a w nim liczne, pięknie przebrane zaprzęgi. Uroczystości na stadionie rozpoczęła ceremonia złożenia na ręce gospodarza wójta Michała Melibrudy chleba wypieczonego z tegorocznego zboża. Zrobili to starostowie dożynkowi: Kornelia i Damian Luboccy z Lampy. Chlebem tym, podzielonym, częstowano wszystkich uczestników dożynek.

Stadion cały dożynkowy

Chmielno upiększały witacze dożynkowe, a stadion wręcz tonął w ich akcentach. Najpiękniejsze podziwiać można było na stoiskach zorganizowanych przez sołectwa. Każde chciało pokazać się jak najlepiej do konkursu. Uzupełnieniem były stoiska KGW działających na terenie gminy. I tu i tam czekały na wszystkich przysmaki regionalnej kuchni.

Dla najmłodszych zorganizowano zabawy pod okiem animatora. Kursowały po stadionie drabiniaste wozy pełne chętnych do przewózki. Ze sceny płynęła dobra muzyka, od tej regionalnej w wykonaniu Kapeli Folk Band, po lżejszą Daniela Dąbrowskiego i disco polo zespołu Drossel. Na podsumowanie do wspólnej zabawy zaprosił DJ Buba.

Nagrody i wyróżnienia dla sołectw

Podczas dożynek w Chmielnie rozstrzygnięto również gminny etap konkursu „Piękna Wieś Pomorska”. Zwyciężyło sołectwo Kożyczkowo. Wójt M. Melibruda podkreślił, że sukces w konkursie wymaga wspólnego wysiłku całego sołectwa.

– Wygrać w konkursie Piękna Wieś nie jest łatwo. […] Zdobycie tej nagrody wymaga olbrzymiej pracy całej społeczności. Tak się dzieje w Kożyczkowie – podsumował wójt. 

W trakcie dożynek rozstrzygnięto także konkursy na najpiękniejsze stoisko sołeckie oraz po raz pierwszy na najlepszy dożynkowy zaprzęg. W kategorii stoisk sołeckich pierwsze miejsce zajęło sołectwo Miechucino, a na kolejnych miejscach sklasyfikowano sołectwo: Borzestowo i Reskowo. W konkursie zaprzęgów triumfowało sołectwo Chmielno. Pozostałe wyróżnione sołectwa otrzymały dyplomy i upominki.

D. Tryzna

Michał Melibruda, wójt gminy Chmielno

Tegoroczne dożynki miały wymiar wyjątkowy, ponieważ stoi ona rolnictwem. Ponad 60 proc. produkcji, jaka się odbywa na jej terenie to produkcja rolna, więc w co najmniej siedmiu na dziesięć sołectw rolnictwo jest przeważającą częścią. Mamy oczywiście wielu rzemieślników, ale trzeba przyznać bez ogródek, że większość z tych ludzi oprócz tej działalności, pała się również rolnictwem.

W związku z tym w programie tegorocznych dożynek wprowadziliśmy nowe elementy. Po raz pierwszy wprowadziliśmy konkurs na najlepszy zaprzęg, który uczestniczy w dożynkowy korowodzie oraz zapewniliśmy obiad dla rolników biorących udział w wydarzeniu.

W naszej gminie w bardzo małej skali występuje takie zjawisko, że rolnicy wyzbywają się ziemi, idą na etat lub przeprowadzają się do miasta. Z racji, że nasza gmina jest atrakcyjną turystycznie, obserwujemy w pewnej skali podział gruntów i przekwalifikowanie ich na działki budowlane, ale jest to proces bardzo umiarkowany i powolny.

To wszystko świadczy o tym, że mieszkańcy naszej gminy są przywiązani do ziemi, do roli. Z tego co obserwuję, to większość osób, z którymi mam do czynienia chętniej kupiłaby ziemię niż sprzedała.

Komentarze