Chmielno po raz kolejny w tym roku zaprosiło mieszkańców i przebywających tu turystów na oryginalne, niepowtarzalne widowisko. Na Placu Trojana obchodzono jubileusz serialu ,,Podróż za jeden uśmiech’’, którego akcja działa się latem 1972 roku m.in. w Chmielnie.
Film ten należy do gatunku prostych, przyjemnych, skierowanych właściwie do wszystkich. Jego bohaterami są nastolatkowie Poldek i Duduś, którzy przemierzają autostopem trasę z Krakowa na Hel. Na ich trasie są też Kaszuby, stąd w filmie można zobaczyć jak wyglądało pół wieku temu Chmielno, Kartuzy, Somonino itd. Stąd pomysł Lokalnej Grupy Rybackiej ,,Kaszuby’’, aby na Placu Trojana, wyróżnionym w filmie długą scenką, zorganizować widowisko plenerowe, świętując jubileusz tego faktu.
Na początek filmowo
– Od pomysłu, jak uczcić ten jubileusz, do dzisiaj minęły prawie dwa lata. Jego częścią jest film pt. ,,Tam gdzie kwitną malene’’, który jest remakiem serialu. W jego realizację włączyły się gminy Somonino i Sulęczyno. Wystąpili w nim: Danuta Stenka oraz sam Henryk Gołębiewski, grający w serialu Poldka -mówił, witając przybyłych na Plac Trojana, wójt Michał Melibruda.
Wcześniej film można było obejrzeć w chmieleńskim domu kultury. Twórcami filmu są: Piotr Zatoń, Piotr Emanuel Dorosz i Ewelina Karczewska-Luhm.
– Chmielno to perełka Szwajcarii Kaszubskiej. Chmielno może też się pochwalić piękną historią. Tu działo się wiele rzeczy, przebywali znani ludzie. Dziś mamy okazję brać udział w imprezie upamiętniającej 50 lat od premiery filmu ,,Podróż za jeden uśmiech’’, którego akcja działa się m.in. tu gdzie jesteśmy – mówił Stanisław Klimowicz, prezes LGR ,,Kaszuby’’, pomysłodawca wydarzenia.
Do obecnych na placu zwrócił się również Sławomir Szeliga, człowiek który jeździ śladami tego serialu. Objechał już całą Polskę, a dwa tygodnie wcześniej był w Chmielnie. Zaciekawił wielu opowiadaniem, jakie zakątki Kaszub było pokazane w filmie i co pół wieku temu w nich się działo. Potem zgromadzeni mogli obejrzeć na telebimie jeden z odcinków, który pokazywał Chmielno.
Bogate w wydarzenia widowisko
Z okazji jubileuszu na placu stanęły również auta sprzed pół wieku, które też można było zobaczyć w serialu a członkowie Zespołu Rekonstrukcji Historycznych ,,Retrospekcja’’ pokazali stroje z tamtych czasów. Nawiązując do rozsławionej serialem ,,Walizki Dudusia’’ zorganizowano konkurs na walizkę wypełnioną rekwizytami z tamtych czasów. Jury konkursu zawiadywał sam Tadeusz Makowski. Okazało się, że zwyciężyła Aleksandra Klasa, a kolejnymi jego laureatami zostali Kinga Kuziemkowska, Kacper Regliński, Honorata Kuziemkowska. Oliwia Szynszecka i Nikodem Regliński.
Organizatorzy widowiska odsłonili tablicę upamiętniającą kręcenie w tym miejscu scen do filmu. Publiczności zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca ,,Chmielanie’’ oraz Kaszubianki, które wystąpiły w swoim popisowym numerze ,,Czy kuma słyszała?’’. Widowisko cieszyło się dużą frekwencją. Tłumy wypełniły sam plac i jego ,,balkon’’ – teren wokół kościoła.
D. Tryzna