Gmina Kartuzy Patronujemy Powiat kartuski Rolnictwo Sponsorowane

„Ci co kochają pomorską ziemię, spotkali się dziś na dożynkach”

Kartuzy. Święto Plonów Województwa Pomorskiego 2019

Miejscem tegorocznych dożynek wojewódzkich były Kartuzy. Towarzyszyły im dożynki powiatu kartuskiego, stąd trzech gospodarzy wydarzenia: wicemarszałek pomorski Józef Sarnowski, starosta kartuski Bogdan Łapa oraz burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński.

Pogoda dopisała, stąd już od wczesnych godzin południowy do Kartuz zjeżdżały delegacje z wieńcami z całego województwa. Dożynki wojewódzkie mają trochę inny scenariusz. Tu korony żniwne nie są wnoszone do kościoła. Stanęły na zachodnim dziedzińcu dawnego klasztoru. Wszystkie piękne, bo przyjechały tu te wybrane z powiatów. Przed mszą odbyła się ich ocena i zostały poświęcone.

Msza dziękczynna

Kartuską kolegiatę wypełnili uczestnicy dożynek. W pierwszych ławkach zasiedli parlamentarzyści, samorządowcy różnych szczebli, dalej delegacje. Nie zabrakło pocztów sztandarowych. Z prośbą o podziękowanie Bogu za tegoroczne plony wystąpili starostowie Arleta Hirsz i Krzysztof Hoppa.

– Prosimy o Boże Błogosławieństwo. by Pan Bóg objął swoją łaską nasze parafie, polską wieś i rolników. Niech czuwa nad naszą ukochaną ojczyzną  – kaszubską ziemią, na której mamy zaszczyt żyć, pracować i umierać – mówił starosta dożynkowy Krzysztof Hoppa.

Mszę celebrowali ks. prałat Marian Szczepiński i duszpasterz rolników ks. Zbigniew Wysiecki.

Wszystkich poruszyła homilia wygłoszona przez księdza prałata. Zaczął cytując Pismo Święte „rośnijcie, mnóżcie się i czyńcie sobie ziemię poddaną” , aby przejść do rozważań o prawach natury, z którymi w symbiozie powinien żyć rolnik czy producent żywności. Efektem takich relacji jest zdrowa żywność.  

– Ale my dzisiaj lękamy się żywności, bo oprócz tej zdrowej jest ta gorsza, pełna różnych „E”. Dlaczego tak się dzieje? Człowiek wybujały w wyobraźni, szukając takich czy innych sposobów realizowania siebie a nie bożego prawa, robi wszystko, żeby pokazać, że stał się mądrzejszy niż to co zawarte jest w naturze – mówił w homilii ks. wikariusz biskupi.

Wspominał również o pracy na roli, jako darze i tym, że pełni ona rolę służebną dla innych.

Otwarcie dożynek

Dalsze dożynkowe świętowanie miało miejsce na Placu Solidarności dokąd uczestnicy mszy wraz z wieńcami udali się w barwnym korowodzie. Rozpoczęło je oficjalne powitanie przez trójkę gospodarzy i wojewodę pomorskiego Dariusza Drelicha.

– Tegoroczne dożynki odbywają się w gminie i powiecie typowo rolniczym. Funkcjonuje tu ponad pięć tysięcy gospodarstw rolnych, rodzinnych, takich jak chcemy. To tutaj wspaniale rozwinęło się drobiarstwo. Tutaj jest wiele ferm, aż trudno je policzyć. Są one na miarę europejską – mówił wicemarszałek Józef Sarnowski.

– Rolnicy pracują nie znając początku dnia ani jego końca. Często spoglądają w niebo, szukając deszczu albo lepszej pogody – zwrócił się do zebranych starosta Bogdan Łapa. – Chciałbym z tego miejsca serdecznie podziękować marszałkowi województwa pomorskiego, że na to dzisiejsze święto województwa wybrał powiat kartuski i gminę Kartuzy. Cieszymy się bardzo, że w wolnej i samorządnej Polsce możemy po raz pierwszy takie dożynki gościć na naszej ziemi – kontynuował.

Trzeci z gospodarzy burmistrz Mieczysław Grzegorz Gołuński podkreślał sprzyjającą dożynkom słoneczną pogodę, za którą należy dziękować Bogu.

 – Tutaj, na tej ziemi pomorskiej zawsze trzymamy z Bogiem i od tego zaczęliśmy nasze świętowanie. Dziękujemy również rolnikom, których niełatwa praca przyniosła wspaniały plon i gwarantuje nam dostatek chleba na każdy kolejny dzień w roku – rozpoczął burmistrz Kartuz, Mieczysław Grzegorz Gołuński.

Przekazanie chleba

Zgodnie z tradycją starostowie dożynkowi przekazali na ręce samorządowców bochen chleba dożynkowego.

– Przyjmijcie ten chleb, jako bogactwo kaszubskiej ziemi, jako symbol pracy rolników, owoc codziennego trudu czynienia sobie ziemi poddaną, dbałości o to, by stale wydawała plon i służyła ludziom. Z szacunkiem dzielimy się dzisiaj chlebem – symbolem dostatku, życzymy wszystkim, aby nie zabrakło go na naszych stołach – mówił Krzysztof Hoppa.

Chleb ucałowali wszyscy trzej gospodarze dożynek, a następnie podzielili go między sobą oraz uczestników dożynek. Po tym głos w imieniu rolników zabrał Wiesław Burzyński.

– Zgodnie z tradycją co roku, na koniec żniw odbywają się dożynki. Jest to święto rolników, które wieńczy nasz coroczny trud pracy na roli. W ten dzień przynosimy do kościoła wieńce żniwne (…) które wyrażają wszystko to, czym jest chłopska praca. To właśnie dzięki nam, naszej ciężkiej pracy rolnika na wszystkie polskie stoły trafia chleb – mówił prezes Pomorskiej Izby Rolniczej. 

Najpiękniejszy wieniec dożynkowy

Do „Konkursu na najpiękniejszy wieniec” zgłoszono 30 koron żniwnych z całego województwa. Komisja konkursowa przyznała nagrody dla najładniejszych trzech wieńców. Nagrody wręczał  wicemarszałek województwa pomorskiego Józef Sarnowski oraz starosta kartuski Bogdan Łapa i burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński. Trzecie miejsce i nagrodę finansową w wysokości 1 tys. zł zdobyło sołectwo Połczyno, gmina Puck. Drugie miejsce wywalczyło sołectwo Smołdzino, gmina Przodkowo, otrzymując nagrodę finansowaną w wysokości 1,5 tys. zł. Natomiast zwycięzcą konkursu okazało się sołectwo Strzeczona w gminie Debrzno. Nagroda za pierwsze miejsce wyniosła 2 tys. zł. W ramach konkursu na najpiękniejszy wieniec, swoje trzy grosze wtrąciła Pomorska Izba Rolnicza, która przyznała wyróżnienie.  Jej przewodniczący Wiesław Burzyński ogłosił, że wyróżnienie to przyznano Kołu Gospodyń Wiejskich Tychnowy w powiecie kwidzyńskim.

Z racji dożynek powiatowych wydarzeniu towarzyszyło jeszcze ogłoszenie wyników etapu powiatowego konkursu „Piękna Wieś Pomorska 2019”. Poznaliśmy również laureatów konkursu „Trafiony Plon”, który miał miejsce w związku z Dniami Pola w Powiecie Kartuskim. O tych wydarzeniach na innych stronach naszego tygodnika.

redakcja

Komentarze