Inne Powiat kartuski Powiat kościerski

Diecezja Pelplińska. Komunikat biskupa w sp. koronawirusa

 Dyspensa od mszy świętej niedzielnej

W trosce o bezpieczeństwo i dobro wiernych, biskup pelpliński Ryszard Kasyna podjął decyzję o udzieleniu dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej do 29 marca. Przełożone zostaną również uroczystości bierzmowania oraz Diecezjalne Dni Młodzieży.

W związku z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, zwrócił się z prośbą o zwiększenie liczby niedzielnych mszy w kościołach, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych.

Podkreślił jednocześnie, że szpitale leczą choroby ciała, a kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach – mówił. Przypomniał, że osoby starsze i schorowane mogą pozostać w domach i stąd śledzić transmisje mszy świętych.

Komunikat biskupa pelplińskiego

Decyzją z 12 marca bp. Ryszard Kasyna udzielił wiernym z diecezji pelplińskiej dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej do dnia 29 marca br. włącznie. Ponadto poinformował, że wszystkie wizytacje i bierzmowania do tego terminu zostają przeniesione na jesień 2020 r.

– Przypominam, że odwołane obecnie rekolekcje szkolne – zgodnie z prawem oświatowym  – można, w miarę możliwości, zorganizować w szkołach w innym terminie, który proboszczowie powinni ustalić z dyrektorami szkół – czytamy w oświadczeniu biskupa.

Celebracja diecezjalna XXXV Światowego Dnia Młodzieży zostaje przeniesiona z Niedzieli Palmowej, 5 kwietnia w Kościerzynie na obchody „Przystani – warsztatów dla duszy” dnia 20 czerwca w Pelplinie.

– W czasie mszy świętych w modlitwie wiernych należy dodać wezwanie w intencji chorych, ich najbliższych i całej służby zdrowia, a w czasie śpiewania suplikacji w intencji powołań dołączyć intencję o oddalenie choroby i powstrzymanie epidemii – dodaje bp. R. Kasyna.

S.SZ

Komentarze