Na sygnale OSP Powiat kartuski Powiat kościerski

Zerwanych kilkanaście dachów i jedna ofiara śmiertelna

Region. Strażacy walczą ze skutkami wichury

Strażacy z powiatu kartuskiego interweniowali w związku z wichurą z 12 marca ponad 100 razy, a wciąż liczba ta wzrasta. Podobnie pracowity dzień i noc mieli mundurowi z powiatu kościerskiego. Póki co, brak oficjalnych statystyk, ponieważ wciąż są dysponowani do kolejnych wyjazdów.

Wiatry nawet z porywami do 100 km/h przetoczyły się nad Kaszubami. 12 marca Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I stopnia, którymi objęte zostały również powiaty kartuski i kościerski. Potwierdziły je licznie powalone drzewa i uszkodzone dachy. Strażacy wciąż borykają się ze skutkami wichury, więc na oficjalne statystyki trzeba jeszcze poczekać.

Ponad 100 interwencji w kartuskim

Strażacy interweniowali przede wszystkim przy powalonych na drogi i budynki drzewa, a także przy zerwanych dachach.

– Odnotowaliśmy już ponad 100 interwencji w związku z wczorajszą wichurą, ale to jeszcze nie ostateczny wynik, ponieważ wciąż wpływają wezwania do kolejnych uszkodzeń. Wczoraj strażacy pracowali głównie przy powalonych drzewach. Zerwanych zostało kilkanaście dachów – mówi st. kpt. Marek Szwaba, rzecznik KP PSP w Kartuzach – Była jedna ofiara śmiertelna w zdarzeniu w Łyśniewie Sierakowickim – dodaje.

Najwięcej wyjazdów strażacy odnotowali w gminie Żukowo, Sierakowice, Sulęczyno oraz Kartuzy. W Nowej Sikorskiej Hucie drzewo spadło na stodołę, w Kobysewie na budynek mieszkalny, a w Glinczu i w Szymbarku zerwało dach.

Gmina Żukowo

Wiatr dawał się we znaki od samego rana – już przed 8.00 druhowie z OSP Żukowo zostali wezwani do przewróconego słupa na ogłoszenia na ul. Pszennej w Żukowie, a to był tylko początek. OSP Banino zadysponowano do usunięcia powalonych 3 drzew oraz zerwanej linii energetycznej na ulicy Borowieckiej i Wodnika w Baninie, gdzie drzewo spadło na drogę.

– Podczas powrotu do bazy zostaliśmy zadysponowani do usunięcia kolejnego drzewa, które spadło na ulicy A. Mickiewicza w Borowcu. Wracając stamtąd po raz kolejny zostaliśmy zadysponowani do zabezpieczenia spadających dachówek na ul. Jana Trepczyka w Baninie – informują druhowie z OSP Banino.

Powiat kościerski

Również około 100 zgłoszeń odebrała Komenda PSP w Kościerzynie, jednak póki co, brak pełniejszych informacji, ponieważ wciąż wpływają nowe. OSP Łubiana interweniowało przy kilku powalonych drzewach m.in. na DK 20. Podobnie OSP Wysin pracowało z pilarkami w Płachtach. W Nowej Wsi drogę zablokowały połamane konary – ich usunięciem zajęło się OSP Kłobuczyno. OSP Nowa Karczma interweniowało przy powalonym na linie wysokiego napięcia drzewo w Szumlesiu Królewskim oraz na skrzyżowaniu DW 221 z ulicą Targową w Lubaniu, gdzie silny podmuch wiatru ” położył ” tablicę reklamową na jezdnię. Usuwali również ułamany konar na trasie do Lubieszyna.

Pracowicie w Grabowie Kościerskim

Ponad 100 interwencji w kartuskim

OSP Grabowo zadysponowane zostało 12 marca m.in. do zerwanego dachu na ulicy Starowiejskiej. Był to budynek mieszkalny starej zabudowy, którego dach pokryty był eternitem. Oderwały się cztery płyty, co spowodowało, że dach uszkodzony był na połowie budynku. Około 13.00 zastęp OSP Grabowo pracował na ul. Kasztanowej w Grabowie przy samochodzie przygniecionym przez przydrożne drzewo. Kilkanaście razy wyjeżdżali do powalonych na drogę drzew i konarów m.in. na ul. Łowieckiej w Grabowie, na odcinku drogi powiatowej Grabowo Kościerskie – Puc na wysokości miejscowości Śledziowa Huta.

S.SZ 

Komentarze