Gmina Dziemiany Wokół nas

Dziemiany. Podsumowanie VIII edycji EDK. Trasa św. Antoniego znów rekordową w całej Polsce

W ubiegły piątek w Dziemianach odbyła się już ósma edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Podobnie jak w ubiegłych latach na przygotowane trasy wyruszyło ponad tysiąc osób. Najbardziej obleganą niezmiennie była trasa św. Antoniego.

EDK to wyjątkowy element przeżywania Wielkiego Postu. Wysoka frekwencja uczestników pokazuje, że chcą dać z siebie coś więcej. Mają wówczas możliwość poświęcenia w tę jedną noc swojego czasu i wysiłku, aby w ciszy przemyśleć swoje życie i stać się lepszym człowiekiem. Każdy pokonany kilometr zwiększa trud i zmaganie z jakim muszą się zmierzyć. Dochodząc do kolejnych stacji drogi krzyżowej czytają specjalne rozważania. To wszystko niesie za sobą wewnętrzną przemianę, a moc osobistych intencji dodaje sił, aby dojść do celu wędrówki. Kiedy człowiek choć raz przekroczy swoją granicę komfortu, może uwierzyć, że jest w stanie zmienić swoje życie.

Do wyboru trzy trasy

Piątkowe wydarzenie rozpoczęło się mszą w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Dziemianach, który w tym roku obchodzi swoje 100-lecie konsekracji i powstania parafii. Kościół wypełnił się po brzegi. Po mszy wszyscy ruszyli na trasy, pomocą w bezpiecznym dotarciu na szlaki służyli strażacy z OSP gminy Dziemiany. Uczestnicy mieli do wyboru trzy trasy różniące się nie tylko długością, ale też i różnicą przewyższeń. Trasy do pokonania liczyły odpowiednio św. Antoniego – 30 km, św. Franciszka -42 km i najdłuższa św. Rity – 55 km. Celem tras była Kalwaria Wielewska.

Zmęczeni, ale szczęśliwi

Przed godz. 6 rano uczestników EDK przywitało słońce. Po wielu godzinach zmagań docierając do celu w kościele św. Mikołaja stanęli przed Najświętszym Sakramentem. Parafianie w Wielu przygotowali poczęstunek w Domu Pielgrzyma, który przy tylu uczestnikach wymagał ogromnych przygotowań. Słowa wdzięczności należą się także strażakom z OSP Wdzydze Tucholskie wraz z sołtysem, którzy zapraszali na posiłek regeneracyjny do remizy, a także Siostrom Franciszkankom z Orlika, które corocznie goszczą tak wielu ekstremalnych w swojej barce.

W Wielu niektórzy własnym transportem, inni dzięki życzliwości wójta gminy Dziemiany darmowymi autobusami i busami dotarli do domów i na parkingi do Dziemian. Zmęczeni, ale szczęśliwi i wzbogaceni w duchu mogli się zregenerować już w swoich domach.

– Tego dnia rejon Dziemiany ponownie zgromadził największą ilość uczestników w porównaniu do innych EDK w Polsce. Najmłodszy zapisany uczestnik miał 9 lat, najstarszy zaś 71 lat – informuje sztab EDK Dziemiany.

Nad/opr.red

Podziękowania od Sztabu EDK

Sztab EDK Dziemiany dziękuje parafiom w Dziemianach i Wielu, ks. proboszczowi Andrzejowi Kubiszowi za wzięcie opieki nad całym dziełem, panu organiście, wójtowi Leszkowi Pobłockiemu za zorganizowanie transportów powrotnych z Wiela z pomocą PKS Bytów, Józef Gawin Transport i Handel GOCHY i OREW Trzebuń. Dziękujemy Ośrodkowi Kultury w Dziemianach, jednostkom OSP z Dziemian, Radunia i Wiela za troskę i pomoc w utrzymaniu bezpieczeństwa, a także mediom i wszystkim parafiom, którzy pomogli w upowszechnieniu informacji o kolejnej edycji EDK!  Bóg zapłać! Do zobaczenia w 2024 r.

Komentarze