Sulisława Borowska zaliczona do Liderek Kultury na Pomorzu
29 maja w Centrum św. Jana w Gdańsku w ramach Dnia Działających w Kulturze wręczono trzem osobom Pomorską Nagrodę dla Liderek i Liderów Kultury – Nagrodę Teodory. Jedną z osób wyróżnionych została Sulisława Borowska, związana z Kaszubskim Uniwersytetem Ludowym w Wieżycy.
Nagrody Teodory to wyróżnienie dla liderek i liderów kultury, którzy swoją pasją, zaangażowaniem i innowacyjnymi działaniami przyczyniają się do jej rozwoju i promocji w naszym regionie.
Patronką nagrody jest Teodora Gulgowska (1860-1951) – malarka, animatorka kultury i sztuki ludowej, która zainicjowała rozwój lokalnego rzemiosła na Kaszubach, a wraz z mężem Izydorem Gulgowskim współzakładała pierwsze na ziemiach polskich muzeum na wolnym powietrzu we Wdzydzach koło Kościerzyny.
Inicjatorem ustanowienia Nagrody Teodory, czyli Pomorskiej Nagrody dla Liderek i Liderów Kultury, jest samorząd województwa pomorskiego, a wszelkie działania z nią związane koordynowane są przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku.
W tym roku do nagrody nominowano siedem osób. Z powiatu kartuskiego byli to S. Borowska i Piotr Zatoń Prezes Fundacji „Aby Chciało Się Chcieć” i od ponad roku dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie.
Uroczysta inauguracja Nagrody Teodory odbyła się drugiego dnia podczas „Dni Działających w Kulturze” 29 maja.
Wśród trójki wyróżnionych znalazła się S. Borowska
Sulisława Borowska to animatorka kultury, edukatorka dorosłych i trenerka z wieloletnim doświadczeniem, od dzieciństwa związana z Kaszubskim Uniwersytetem Ludowym w Wieżycy. Dzięki swojemu interdyscyplinarnemu wykształceniu i szerokim kompetencjom aktywnie działa na rzecz społeczności lokalnych, głównie na Kaszubach, aktywizując ich potencjał kulturowy i społeczny. Jest współtwórczynią innowacyjnych metod edukacji animatorek kultury, realizuje programy szkoleniowe dla seniorów, prowadzi warsztaty rękodzieła, organizuje plenery sztuki oraz inicjuje programy takie jak Uniwersytet dla Kobiet Aktywnych i Akademia Dialogowania dla Młodych. Od ponad dekady zaangażowana jest w Bytowskie Forum Animatorek Kultury oraz inicjatywy ETNO-TANK.PL. Jej praca przynosi widoczne, pozytywne zmiany w społeczności lokalnej, przyczyniając się do jej integracji, rozwoju kulturalnego oraz obywatelskiego zaangażowania.
Nad/opr.red