Gmina Przodkowo Konkursy Kultura Szkolnictwo Wokół nas

Gmina Przodkowo. 52. Konkurs Recytatorski „Rodnô Mòwa”. Znamy laureatów eliminacji gminnych

17 kwietnia w szkole w Rębie odbyły się eliminacje gminne 52. Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mòwa”. Dziesięcioro najlepszych uczniów zmierzy się etapie powiatowym.

Konkurs został zorganizowany przez Stowarzyszenie Na Rzecz Kultury Kaszubskiej „Na Kraju” w  Rębie. W eliminacjach brali udział uczniowie ze wszystkich szkół w gminie i dzieci z Przedszkola Samorządowego. Uczestników oceniała komisja w składzie: Maria Krauza, Wioletta Wenta, Anna Stark, Elżbieta Pielowska, Aleksandra Kreft, Justyna Jóskowska. Jury przesłuchało 25 uczestników w czterech kategoriach oraz wyłoniło najlepszych recytatorów, którzy będą reprezentowali gminę w eliminacjach powiatowych 18 maja w Kartuzach.

Najlepiej recytują po kaszubsku

W kategorii przedszkolnej wygrały: Zuzanna Stenka ze SP w Szarłacie i Kornelia Flisikowska ze SP w Przodkowie. Drugie miejsce zajęły: Marta Kuling i Izabela Flis z Przedszkola Samorządowego. Na trzecim miejscu stanęły: Blanka Kriege i Julia Jankowska.

W kategorii uczniów klas I-III zwyciężyli uczniowie z Pomieczyna: Malwina Plichta i Paweł Lejkowski. Na kolejnym miejscu znaleźli się: Anna Klinkosz i Tomasz Skierka-Polański ze SP w Wilanowie. Miejsce trzecie obsadzili: Klaudia Stenka oraz Aleksander Szuprytowski ze SP w Czeczewie.

W gronie uczniów klas IV-VI zwyciężył Florian Dampc, uczeń SP w Wilanowie. Drugie miejsce zajęła Marta Hirsz ze szkoły w Przodkowie, zaś trzecie Gracjan Naczk i Antonina Bach. Wyróżnienia otrzymali: Nikola Jankowska, Wiktor Drywa, Kalina Trochymiak.

W grupie klas VII-VIII wygrali: Magdalena Konkol ze SP w Pomieczynie i Dominik Lipkowski ze SP w Przodkowie. Drugie miejsce zajęły: Amelia Sirocka i Sylwia Markowska. Trzecie miejsce zdobyła Agnieszka Chmielewska ze SP w Przodkowie.

Gminę Przodkowo w eliminacjach powiatowych będą reprezentowali uczniowie z każdej kategorii po 2 osoby. Patronat nad konkursem objął wójt Andrzej Wyrzykowski, który wszystkim uczestnikom wręczył nagrody i dyplomy. Pogratulował zwycięzcom i życzył powodzenia na kolejnym szczeblu.

UG/opr.red

Komentarze