Gmina Chmielno Kultura Wokół nas

Gmina Chmielno. Karol Elas Necel z tytułem „Zasłużony dla Gminy Chmielno”

Na wczorajszej sesji radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie ustanowienia tytułu „Zasłużony dla Gminy Chmielno” dla Karola Elasa Necla, miejscowego artysty-ceramika. Nagroda zostanie przyznana podczas jubileuszu 50-lecia powstania gminy.

W uzasadnieniu uchwały czytamy, że jest przedstawicielem X pokolenia garncarskiej rodziny Neclów. Kontynuuje dzieło swoich przodków od 1996 r. Od 27 lat pokazuje, jak wyrabia się naczynia ceramiczne i opowiada o historii swojej wielopokoleniowej rodziny. Jako mieszkaniec Chmielna bierze udział w wielu imprezach kulturalnych, podczas których demonstruje technikę wykonania wyrobów ceramicznych, będących niezwykle ciekawą atrakcją, szczególnie dla dzieci i młodzieży, oraz odwiedzających Kaszuby turystów. Jest ważnym ambasadorem Gminy Chmielno, którą reprezentuje i promuje podczas wielu imprez odbywających się na terenie Pomorza. K. Elas Necel do tej pory był wielokrotnie nagradzany, m.in. Perłą Kaszub w 2004 roku oraz nagrodą Marszałka Województwa Pomorskiego z okazji Międzynarodowego Dnia Turystyki w 2019 roku. Był także bohaterem kilku programów telewizyjnych ukazujących jego pracę oraz opowiadających o rzemiośle garncarskim i historii chmieleńskiej ceramiki. W ubiegłym roku został pierwszym stypendystą Pomorskiego Inkubatora Kultury dla artysty z Pomorza.

K. Elas Necel zostanie nagrodzony tytułem „Zasłużony dla Gminy Chmielno” jutro podczas uroczystości z okazji 50-lecia powstania Gminy Chmielno oraz 100. rocznicy wizyty Prezydenta II RP Stanisława Wojciechowskiego w warsztacie Franciszka Necla VII w Chmielnie.

Red.

Komentarze