Gmina Dziemiany Wokół nas

Gmina Dziemiany. Realizacja projektu dotyczącego seniorów. Co miesiąc nowe zajęcia w Klubie Seniora

Trwa projekt „Dziemiany wspierają niesamodzielnych i niepełnosprawnych”, na którego realizację gmina pozyskała 1,13 mln zł w ramach środków z Europejskiego Funduszu Społecznego. Pozwoliło to na m.in. zorganizowanie Klubu Seniora, które oferuje wiele atrakcyjnych zajęć najstarszym mieszkańcom.

Jesienią ubiegłego roku w ramach Klubu działała grupa pięćdziesięciu seniorów. Organizuje się dla nich wiele różnorodnych zajęć. Późną jesienią, kiedy aura nie pozwalała na wyjazdy i wycieczki, seniorom zaproponowano gry karciane. Najpopularniejsza z nich – kaszubska „Baśka” pomaga rozwijać pamięć i koncentrację. Seniorzy uczą się zasad tej gry pod okiem fachowca Sulisława Kozłowskiego.

W grudniu ubiegłego roku zaproszono członków Klubu na warsztaty zajęciowe, które prowadziła instruktor Bogumiła Bednarek. Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia seniorzy stworzyli piękne świąteczne ozdoby, choinki i wianki. Uczestnicy Klubu Seniora sami wykonali wianki z wykorzystaniem różnorodnych materiałów i bogatej koloryzacji. Zajęcia w tej tematyce trwały właściwie do samej Wigilii.

W myśl zasady, że ruch to zdrowie – szczególnie dla seniora, prowadzone były również zajęcia gimnastyki ruchowej. Seniorzy mogli wybierać w różnych jej rodzajach. Do końca realizując ubiegłoroczne plany dotyczące spotkań ze specjalistami z różnych dziedzin zdrowia, tematem grudniowego spotkania była geriatria.

Rok zaczęli aktywnie

Jak informuje Katarzyna Copa, sprawująca pieczę nad dziemiańskim Klubem Seniora, nowy rok zaczął się od warsztatów florystycznych. Podczas kilku ich edycji panie wykonywały róże z bibuły i „łapacze snów”. To obręcze pięknie przyozdobione najróżniejszymi gadżetami dekoracyjnymi. Służą jako ozdoby na okna, pomieszczeń, a przez co niektórych uważane są za amulety, które dopuszczają tylko dobre sny. Panowie z Klubu nadal ćwiczą w „Baśkę”. W styczniu wprowadzone zostały cztery grupy zajęć gimnastycznych. Pierwsza to gimnastyka fitness i kolejne: gimnastyka siłowa, gimnastyka pilates, gimnastyka izometryczna.

– Panie są bardzo zadowolone z tych zajęć. Każda dopasowała swoje możliwości do danych zajęć. Stąd regularnie teraz na nie uczęszczają – mówi K. Copa.

Na koniec tego miesiąca odbędzie się jeszcze spotkanie ze specjalistą z dziedziny podologii. Tego typu zajęcia będę dominować w zimowym czasie, a dopiero wiosna przyniesie tu jakieś zmiany.

Nad/opr. D. Tryzna

Komentarze