Gmina Liniewo Wokół nas

Gmina Liniewo. Jak jest z cenami śmieci? Mimo że rosną to i tak jest taniej niż u sąsiadów

Od kiedy gmina w roku 2016 wyszła ze Związku Gmin Wierzyca, jej władze robią wszystko, aby pokazać, że była to słuszna decyzja. I trzeba powiedzieć, że choć stawki na śmieci zmieniły się kilkukrotnie, to zawsze były bardziej konkurencyjne niż u sąsiadów, którzy zostali w ZGW.

Kiedy w 2020 roku, w Liniewie obowiązywały taryfy od 30,5 zł dla jednego mieszkańca, 59 zł dla dwóch, czy 72 zł dla czteroosobowej rodziny, to w tym czasie w Związku Gmin Wierzyca zaczęły obowiązywać stawki, w których osoba żyjąca samotnie, musiała  płacić już 36 zł za miesiąc. Ta sama stawka dotyczyła dwóch osób. Stąd małżeństwo emerytów żyjących samotnie płaciło 72 zł miesięcznie zł za wywóz śmieci. Dawało to rocznie kwotę 840 zł. Nawet przy trzech osobach stawka była stosunkowo wysoka, bo sięgała 101 zł, co dawało prawie 34 zł na osobę. Dopiero przy rodzinie pięcioosobowej i więcej wartości te spadły do 24 zł na osobę. Jak zapewniały wtedy władze związku, stawki te, na ten czas wysokie miały się nie zmienić przez cztery lata. W gminach niekorzystających z usług związku w powiecie kościerskim i sąsiednim kartuskim stawki te wahały się od 18 do 29 zł. Tak było przez cały ubiegły rok.

Tylko obiecali

Od 1 stycznia br. mieszkańcy należący do ZGW otrzymali nowe cenniki. Wynika z nich, że mimo obietnic władz stawki poszły znowu w górę. Teraz samotnie mieszkająca osoba zapłaci 38 zł miesięcznie za wywóz śmieci. Nawet jeżeli to osoba, która z racji wieku mniej konsumuje, a tym samym mniej produkuje śmieci.  Musi uiścić taką stawkę, jak korzystający z uroków życia i konsumpcji nastolatek. Samotna rodzina zapłaci 76 zł, czyli w roku ponad 900 zł. Dla gospodarstwa trzyosobowego i więcej stawka ta wynosi 107 zł. Przy segregacji z ulgą BIO są one niższe, pierwsza o złotówkę, a druga o dwa złote. Gdyby segregacji nie było, to właściciel gospodarstwa takiego zapłacić musi 428 zł miesięcznie.

Nowy operator na terenie gminy

Na sesji z 18 listopada ubiegłego roku, radni podjęli uchwałę mówiącą o nowych stawkach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Obowiązują one od 1 stycznia br. Jak widać z tabel nawet w przypadku jednej osoby jest ona niższa, a wraz z powiększającą się liczbą domowników różnice te pogłębiają się. Dla przykładu:  rodzina dwuosobowa w gminie Liniewo zapłaci pięć złotych mniej, ale już przy czteroosobowa w Liniewie zapłaci 87 zł, podczas gdy w sąsiednich gminach zapłaci ona 105 zł.

Pod koniec grudnia ubiegłego roku gmina Liniewo podpisała umowę, na mocy której od 1 lutego br. odpady z nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych z jej terenu będzie odbierać firma Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. ze Skarszew. Umowa została zawarta na okres 36 miesięcy. Na dniach gmina przygotuje dla mieszkańców nowe harmonogramy wywozu odpadów. Do tematu będziemy powracać.

D. Tryzna

Aktualny cennik na terenie gminy Liniewo.
Aktualny cennik na terenie gminy Liniewo.
Obecny cennik w Związku Gmin Wierzyca

Komentarze