Konkursy Wokół nas

Region. Jo!/Tak! Jô jem Kaszëba. Chcemë sã spisac dlô Kaszëb. Młodzi Kaszubi w konkursie o tematyce tożsamościowej

Podczas niedzielnego meczu PlusLigi pomiędzy Treflem Gdańsk a Zaksą Kędzierzyn Koźle, miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu plastycznego będącego inicjatywą Stowarzyszenia Trefl Pomorze oraz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, pn.  Jo!/Tak!  Jô jem Kaszëba. Chcemë sã spisac dlô Kaszëb. Laureatom wręczono nagrody w obecności kilkutysięcznej widowni.

Tematem tegorocznej edycji konkursu w ramach przedsięwzięcia „Aktywne Kaszuby” była tożsamość identyfikowana z Kaszubami i przynależność do wspólnoty kaszubskiej. Konkurs miał też dać odpowiedź na pytanie jak młodzi ludzie rozumieją tę przynależność, jak identyfikują się z regionem w którym mieszkają oraz co znaczą dla nich słowa: Jô jem Kaszëba. Zaproszenie skierowane było do dzieci i młodzieży uczącej się języka kaszubskiego i miało na celu,  m.in. pobudzanie świadomości regionalnej, popularyzację wiedzy o kulturze, tradycji Kaszub oraz edukację w zakresie historii regionalnej i integrację społeczności kaszubskiej. Patronat nad  konkursem objął Urząd Statystyczny w Gdańsku, Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Pomorski Kurator Oświaty.

Rekordowe zainteresowanie

Jak przyznają sami organizatorzy zainteresowanie konkursem było niezwykle duże, gdyż wpłynęło ponad 300 prac z 80. szkół województwa pomorskiego. Zachwyceni różnorodnością i pomysłowością prac jurorzy mieli trudne zadanie, jednak po długich naradach wytypowali laureatów, którym nagrody i dyplomy wręczono podczas niedzielnego meczu PlusLigi w hali ErgoArena.

 Konkurs przeprowadzony został w kilku kategoriach wiekowych. Dla klas I-III , IV-VI  i VII-VIII szkoły podstawowej oraz dla szkół ponadpodstawowych. Jedna szkoła mogła zgłosić po trzy prace w jednej kategorii wiekowej. Tematyka konkursu nawiązywała do odbywającego się od 1 kwietnia do 30 czerwca Narodowego Spisu Powszechnego Ludności.  Przygotowano nawet gotowy tekst, który można było wpisać w uzasadnieniu, którego brzmienie było następujące: „Spisuję się bo Kaszuby to moje miejsce na ziemi, to mój kaszëbsczi jãzëk, to wspaniała kultura, tradycja, literatura, to sport, to prężnie rozwijający się region, to aktywne sportowo miejsce na ziemi”. 

Cała Ergo Arena w żółto-czarnych barwach

W związku z finałem konkursu na mecz zaproszono uczniów szkół, które wzięły udział w konkursie. Skorzystało wiele, od dużych placówek z Kartuz czy Kościerzyny, po małe szkoły jak ta z Tuszkowych. Uczniowie ubrani w żółte barwy dopingowali zawodników machając kaszubskimi czarno-żółtymi flagami, zamieniając sporą część hali w  kaszubskie akcenty. W uroczystości wręczenia nagród w obecności kilkutysięcznej publiczności, udział wziął prezes Trefla Kazimierz Wierzbicki oraz prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Jan Wyrowiński i  prezes Kaszubskiego Związku Pracodawców Zbigniew Jarecki. Laureatom drugich i trzecich miejsc nagrody wręczono przed meczem, natomiast zwycięzcy zostali zaproszeni do odbioru nagród w czasie przerwy  meczowej. Wśród laureatów znaleźli się m.in.: Amelia Wilczewska ze SP w Prokowie – 1 miejsce, Zuzanna Wydrowska ze SP w Prokowie – 2 miejsce. Pierwsze miejsce w starszej kategorii zdobyła także Oliwia Czaja ze SP w Borzestowie, drugie Antonina Rolbiecka ze SP w Tuszkowach a trzecie Kacper Wydrowski ze SP w Prokowie. Wyróżnienie otrzymał Filip Gładki ze SP w Niestępowie.

Mocny akcent Przodkowa

Szczególnie widoczna podczas meczu była reprezentacja gminy Przodkowo z wójtem Andrzejem Wyrzykowskim na czele. Do Ergo Areny przyjechały dwa autobusy dzieci i młodzieży z Wilanowa, Szarłaty i Pomieczyna oraz Przodkowska Orkiestra Dęta i Zespół Pieśni i Tańca „Przodkowianie”. Młodzież dopingowała zawodników Trefla, natomiast obie grupy artystyczne dały popis swoich umiejętności przed meczem, w trakcie meczu oraz po meczu, zbierając burzę oklasków i mnóstwo sympatycznych dowodów uznania. Występy te spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem przez publiczność, stanowiąc niespotykane gdzie indziej urozmaicenie dużej imprezy sportowej.

BM

Komentarze