Gmina Chmielno Wokół nas

Chmielno. Zaprasza na Gdyńską Krajową Wystawę Psów Rasowych. Może przyjechać nawet pięć tysięcy ludzi

Dzięki zaangażowaniu władz gminy do Chmielna przenosi się z Kolibek Krajowa Wystawa Psów Rasowych. Jej XXV edycja odbędzie się już 7-8 maja. Oczekuje się na niej 1,5 tys. wystawców i dwa razy więcej oglądających.

Po raz pierwszy informacje o tym wydarzeniu wójt Michał Melibruda przekazał w lutym na Remusowym Kręgu. Wtedy już było wiadomo, że Gdyński Oddział Związku Kynologicznego w Polsce, po sześciu latach organizowania wystawy w Gdyni Kolibkach, szuka nowego miejsca. Wójt gminy zapalał się wówczas, że to może być wielka szansa dla Chmielna, aby przyjąć na swój teren to ogólnopolskie wydarzenie. Podkreślał jednak, że trzeba jeszcze wielu rozmów, negocjacji i spełnienia wymogów, które stawia organizator wystawy.

Dwa miesiące przygotowań

W połowie lutego odbyło się jedno ze spotkań organizacyjnych dotyczących wystawy.

– Podstawowym problemem dla organizacji tego wydarzenia w Chmielnie jest ilość miejsc parkingowych, które musimy zabezpieczyć. Na wystawę ma przyjechać 1,5 tys. hodowców. Organizator chce, aby każda wystawca mógł wjechać na teren wystawy, rozpakować samochód i wrócić na parking. Ma być on darmowy – tłumaczył problemy wójt Chmielna.

Jak mówił, od tego czasu on i pracownicy urzędu skupili się realizacji tych wymogów. Sprawdzono, jakie są możliwości, próbowano je szacować. Rozmawiano z właścicielami posesji w miejscach, które najlepiej nadają się na parking, czy nie chcieliby ich udostępnić gminie.

– Wzięliśmy się bardzo poważnie do pracy, ponieważ chcieliśmy zrobić wszystko, aby jej organizatorzy byli zadowoleni i wybrali nasze Chmielno – podsumowuje włodarz gminy.

24 marca została podpisana umowa dotycząca użyczenia pomieszczeń na wystawę pomiędzy gminą a Gdyńskim Oddziałem Związku Kynologicznego w Polsce. Dzień później odbyła się wspólna wizja lokalna w terenie. 

Przed nimi duże wyzwanie

Na sesji 30 marca wójt M. Melibruda poinformował już oficjalnie radnych o podpisanej umowie z organizatorem wystawy i podjętych ustaleniach jej dotyczących. Odbędzie się ona w dniach 7-8 maja. Dla jej potrzeb zostanie zagospodarowany stadion wraz ze sceną i sala gimnastyczna szkoły. Na tych obiektach powstaną stanowiska ekspozycyjne. Prezentowanych będzie na nich około 1,5 tys. ras psów. Jak szacuje organizator, wystawa ściągnie do Chmielna przez te dwa dni około 5 tys. ludzi. Na mocy umowy gmina ma zapewnić miejsca parkingowe i zabezpieczyć imprezę od strony technicznej i przeciwpożarowej. W to zadanie będą włączeni strażacy-ochotnicy.

– Do tej pory nie było w Chmielnie takiego wydarzenia, które przyciągnęłoby 5 tys. ludzi. Takie tłumy to z jednej strony wyzwanie, ale z drugiej olbrzymia szansa dla lokalnej gastronomii, bazy noclegowej i wszystkich firm, które związane są z turystyką. Co ważne, wydarzenie odbędzie się przed sezonem, więc gwarantuje dla naszych firm dodatkowy pieniądz. Zróbmy wszystko, aby ci ludzie byli zadowoleni – tłumaczy i prosi wójt gminy M. Melibruda.

Już dziś ma on nadzieję, że może uda się zrealizować jeszcze jesienną edycję tej wystawy, a może zostanie ona w Chmielnie na dłużej. Do tematu powrócimy.

D. Tryzna

Krajowa Wystawa Psów Rasowych odbędzie się na terenie chmieleńskiego stadionu i w budynku sali sportowej.

Komentarze