Gmina Lipusz Wokół nas

Lipusz. Święto miejscowości. Dużo sportu, rekreacji i dobrej rozrywki

Tegoroczne Święto Lipusza zdominowały wydarzenia sportowe za sprawą jubileuszowej, dziesiątej imprezy biegowej ,,Kaszuby Biegają’’. Wieczór natomiast należał do zespołów i DJ-ów, którzy do późnych godzin serwowali taneczne rytmy.

Sobotnie wydarzenia rozpoczęły się już o godz. 6 zawodami wędkarskimi dla dorosłych o Puchar Wójta Gminy Lipusz. W południe w zawodach tych zmierzyły się dzieci. Już wcześniej, w hali sportowej lipuskiego zespołu szkół można było oglądać Wystawę Makiet Kolejowych przedstawiającej klimaty kaszubskiej kolei lat 70-80 przygotowaną z ogromną starannością i precyzją przez Sopocki Klub Modelarzy Kolejowych. Głośno było o niej nawet we Wdzydzach Kiszewskich, gdzie turyści z centrum Polski podkreślali, że przyjechali na Kaszuby specjalnie dla niej. Wśród oglądających całe rodziny z dziećmi, bo na jak przykładzie Piotra z Sierakowic, on przyjechał biegać a dzieci po to, aby obejrzeć wystawę. Była ona dostępna dla zwiedzających przez dwa dni.

Popołudnie zdominowała rekreacja i sport

Po godz. 15 rozpoczęła się Jubileuszowa X Ogólnopolska Impreza Biegowa Kaszuby Biegają – IX Pętla Tuszkowska Matka, która na stałe wpisała się w kalendarz obchodów lipuskiego święta. Biegacze z całej Polski mieli do wyboru dwa dystanse 5 i 10 km. Dodatkowo odbył się marsz Nordic Walking, a także dwa biegi towarzyszące na 1200 m oraz Bieg Przedszkolaka. Organizatorzy szacują, że na linii startu tego dnia stanęło około 400 zawodników. Równolegle na boisku orlik odbył się turniej piłki nożnej +16, gdzie zmierzyły się ze sobą 4 drużyny. A na boisku do piłki siatkowej ruszył turniej siatkówki, do którego przystąpiło osiem duetów.

Dekoracje zwycięzców

Około godz. 18 wszyscy przenieśli się przed scenę, na której rozpoczęły się dekoracje zwycięzców wszystkich zawodów, które odbyły się tego dnia. Zaczęto od IX Pętli Tuszkowska Matka. Wśród pań w kategorii Open zwyciężyła Monika Balczewska z Gdańska, drugie miejsce przypadło Wiktorii Gliszczyńskiej z Lipusza, a trzecie Darii Reclaf z Borzestowa. W kategorii Open wśród panów najlepszym został Dariusz Nawrocki z Gdańska, tuż za nim uplasował się Damian Narloch z Kościerzyny, a najniższe miejsce na podium przypadło Tomaszowi Hendrich z Banina. Ponadto wręczono nagrody w poszczególnych kategoriach wiekowych.

Na starcie biegów nie zabrakło oczywiście biegaczy z gminy Lipusz, którzy licznie wzięli udział w zawodach. Najlepszą biegaczką na 5 i 10 km została Wiktoria Gliszczyńska, drugie miejsce w biegu na 5 km zajęła Agnieszka Okseniuk, a najniższe miejsce na podium zajęła Klara Bronka. Najlepszym biegaczem na dystansie 5 km został Tomasz Żarna, tuż za nim uplasował się Oliwer Lipiński i Robert Klasa. Na 10 km najlepszym okazał się Sławomir Modrzejewski, drugie miejsce zajął Rafał Ostrowski, a trzeci był Piotr Gilmajster. Wszystkim specjalne nagrody wręczyli wójt Mirosław Ebertowski i dyrektor GOKSiR Hubert Grzenia.

Najlepszymi siatkarzami tegorocznego Święta Lipusza zostali Krystian Knopik i Patryk Bruchmann. Zwycięzcami turnieju piłki nożnej okazała się drużyna o nazwie Mamba z Lipusza. Pozostałe miejsca zajęły FC Ananasy i Alko Gdynia. Wśród udekorowanych sportowców była osoba wyjątkowa. Młody, podwójny medalista Mistrzostw Polski Leon Lemańczyk z Wdy Lipusz.

Nagrodzono nie tylko sportowców

Wójt M. Ebertowski i organizator zawodów wędkarskich nagrodzili pucharami tych, którzy uzyskali największe połowy. Wśród dorosłych był to Robert Spierewka, który uzyskał 1450 pkt. Za nim kolejno Andrzej Cyrzan i Marcin Breza. Wśród dzieci zwyciężył Filip Maszota, który uzyskał 640 pkt. Kolejne miejsca zajęli odpowiednio Adam Stefański i Paweł Cybulski.

Po godz. 20 lipuską scenę przejęli muzycy. Najpierw wystąpił zespół An Dreo e Karina z włoskimi przebojami Al Bano e Romina Power. Później zespół DEJW. Nocną zabawę poprowadził DJ Horse.