Gmina Przodkowo Kultura Wokół nas

Przodkowska Biesiada Seniorów powróciła z wielką pompą

Z covidową przerwą tradycja jednego, wspólnego spotkania seniorów z całej gminy ma już 23 lata. Każde z nich to z jednej strony ogromne wyzwanie dla organizatora. Z drugiej zaś daje jego uczestnikom potężną dawkę pozytywnej energii. Pięknie służy również integracji całej społeczności gminy.

Na tegoroczną Biesiadę wysłano 1230 zaproszeń. W sobotę, 3 grudnia policzono, że w przodkowskiej hali jest niecały tysiąc osób, czyli że 80 proc. seniorów pozytywnie odpowiedziało na zaproszenie. To fenomenalny wynik, gdyż w innych gminach radość jest wielka, gdy frekwencja sięga 50 proc. Seniorów przywiozły autobusy prywatnego przewoźnika, który w ten sposób wsparł realizację przedsięwzięcia. Przybywających do hali muzyką witała Przodkowska Orkiestra Dęta pod wodzą kapelmistrza Zdzisława Plichty.

Życzenia od samorządowców…

Przodkowska hala szybko wypełniła się gwarem głosów i prawie wszystkie miejsca przy kilkunastu rzędach stołów zostały zajęte. Seniorów powitał i podziękował im za przybycie główny organizator spotkania wójt Andrzej Wyrzykowski. Kończąc swoje wystąpienie złożył obecnym najserdeczniejsze życzenia świąteczno-noworoczne. W podobnym tonie były również wystąpienia Mieczysława Woźniaka, przewodniczący Rady Powiatu Kartuskiego i Bogdana Łapy, starosty kartuskiego. W imieniu uczestniczących w spotkaniu proboszczów z prawie wszystkich parafii z terenu gminy modlitwę odmówił i życzenia seniorom złożył ks. Wacław Mielewczyk. Zaprosił wszystkich do połamania się opłatkiem, bo jest to spotkanie wigilijne.

…i atrakcje od organizatorów

Dla seniorów wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Przodkowianie. Zatańczyli dorośli i najmłodsi tancerze. Wnuki lub prawnuki obecnych na hali seniorów byli widoczni w następnych występach. Najpierw na scenie pokazała się grupa przedszkolaków, a później uczniowie ze szkoły w Wilanowie pod kierunkiem Teresy Stencel. Polskie i kaszubskie pieśni zaprezentował Chór Polifonia z dyrygentką Agnieszką Labudą. Na koniec do tańca zagrał zespół DIDO.

Jak zawsze na seniorów czekały specjalne torty. Tym razem były aż dwa. Na koniec każdy z nich otrzymał świąteczną paczkę. Pracownicy urzędu przygotowali ich ponad tysiąc. Trafią one również do seniorów nieobecnych na Biesiadzie.

D. Tryzna

Andrzej Wyrzykowski, wójt gminy Przodkowo

Pierwsza Biesiada odbyła się w 1999 roku w łączniku, gdyż nasza hala sportowa była wtedy jeszcze wykańczana. Uczestniczyło w tym spotkaniu około dwustu seniorów. W 2000 roku już na hali sportowej było ponad czterystu seniorów. W kolejnych latach liczba uczestników biesiady powiększała się. Około roku 2018 roku po raz pierwszy wysłaliśmy ponad tysiąc zaproszeń. W tym roku było ich 1230. Skąd bierze się taka liczba? Po pierwsze społeczeństwo w naszych kraju starzeje się. Po drugie na terenie naszej gminy osiedla się sporo nowych ludzi, a wśród nich są również seniorzy. A jednym z celów biesiady jest to, aby seniorzy poznawali się i integrowali się. Temu służy choćby to jedno spotkanie w roku, gdzie można poznać się, ale też powspominać z przyjaciółmi dawne czasy. Uważam, że jest to najważniejsze wydarzenie kulturalno-społeczne w naszej gmini

Komentarze