Wokół nas

Grabowo Kościerskie. Oficjalne przyjęcie wozu bojowego na stan jednostki. Auto zdobyte zaradnością druhów

Wjazd nowej Scanii dla miejscowej OSP był wielkim świętem. Cieszył, tym bardziej że druhowie sami zdobyli środki na jej zakup. Uroczystość była więc okazją do podziękowania największym sponsorom i wszystkim tym, którzy przyczynili się do zakupu. Pokazała również szacunek i uznanie, jakim za ten czyn darzą ich władze gminy.

Uroczystości odbyły się w ubiegłą sobotę. Wjazd nowej Scanii to była wielka feta. Race, fajerwerki, szampan i tłum mieszkańców oraz druhów z kilku sąsiednich, zaprzyjaźnionych jednostek. Na uroczystość przybyli Komendant Powiatowy PSP st. bryg. Tomasz Klinkosz, dha Alicja Żurawska, prezes Powiatowego Związku OSP, Marcin Drewa, dyrektor regionalny KRUS, Andrzej Pollak, wójt gminy Nowa Karczma i Marek Wołoszyk, przewodniczący Rady Gminy i zarazem prezes Gminnego Związku OSP. Obecna była sołtys miejscowości Zdzisława Kowalewska i miejscowi radni.

,,To wyjątkowy dzień’’

Zebranych powitał dh Mariusz Mering, naczelnik jednostki. W swojej wypowiedzi podkreślił, że to jeden z najlepszych dla druhów z Grabowa, ponieważ wiele lat czekali oni na to auto i dziś mogą się z niego cieszyć. Mówił, że jest to ich wspólny sukces. Po nim wystąpił dh Marcin Mielewczyk, zastępca naczelnika, który dokładnie przedstawił, w jaki sposób jednostka zdobyła środki na zakup auta.

– Samochód udało się zakupić dzięki dużej pomocy miejscowego przedsiębiorcy tzn. Gospodarstwu Rolnemu Marcina i Adama Dyszerów. Jesteśmy im za to bardzo wdzięczni. Wykorzystano też środki własne jednostki. W ramach podziękowania i wdzięczności nasza jednostka przekazała samochód lekki-operacyjny Polonez na rzecz sponsora. Z tego względu, że Polonez od początku miał stanowić wkład w zakup nowego samochodu gaśniczego, Scania nowi jego numery operacyjne. Pragnę podziękować również firmie Sendom i panu Sewerynowi Mazurowi za okazaną pomoc w pozyskanie Scanii oraz dh Andrzejowi Mazurowi, od którego to wszystkiego się zaczęło. Niestety, ze względów zdrowotnych dzisiaj nie mógł być z nami. W imieniu jednostki dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego przedsięwzięcia – wyliczał dh M. Mielewczyk.

Szacunek i uznanie dla druhów

O wyjątkowej zaradności druhów z Grabowa mówił w swoim wystąpieniu wójt gminy A. Pollak.

– Kiedy spotykaliśmy się przez ostatnie trzy lat na zebraniach sprawozdawczych, druhowie, prezes, naczelnik i jego zastępca składali propozycje. „Jeśli gmina wybuduje nam remizę, to my zdobędziemy nowy samochód”. Muszę przyznać się, że nie dowierzałem ich słowom. Później z zaskoczeniem, ale też podziwem obserwowałem jak pokonują kolejne przeszkody na drodze do celu- mówił włodarz gminy.

Zaznaczył, że jest to jeden z niewielu pojazdów strażackich, który w całości pochodzi z ich funduszy i środków, które udało im się zgromadzić od sponsorów. Podkreślał, że ,,cegiełka gminy’’ w pojeździe jest niewielka. Z uznaniem i szacunkiem dla postawy druhów wystąpiła również dha A. Żurawska, starosta i zarazem prezes Powiatowego Związku OSP. Po złożeniu życzeń świątecznych dla członków jednostki i ich rodzin obdarowała ich dwoma workami prezentów. Torbę ratownictwa medycznego od KRUS podarował jednostce M. Drewa, dyrektor regionalny tej instytucji.

– Czyńcie to dobro, chrońcie nas i pomagajcie tym, którzy pomocy potrzebują – mówił to przekazując torbę na ręce naczelnika jednostki.

Samochód poświęcił ks. Zbigniew Wysiecki, kapelan kościerskich strażaków.

D. Tryzna

Komentarze