Powiat kościerski Rolnictwo Szkolnictwo Wokół nas

Lubań. Etap powiatowy rolniczej olimpiady. Wyłoniono czwórkę zwycięzców

Konrad Kubisz, Stanisław Burandt, Marcin Jurczak i Szymon Filipski osiągnęli najlepsze wyniki w I etapie tegorocznej Olimpiady Młodych Producentów Rolnych i Wiedzy o BHP w Rolnictwie. 14 grudnia będą reprezentować powiat kościerski na etapie wojewódzkim w Słupsku.

Celem konkursu jest zachęcenie młodych rolników do zdobywania nowej wiedzy, umiejętności oraz szeroko rozumiana integracja środowiska. Olimpiada jest sprawdzeniem wiedzy nie tylko z zakresu produkcji rolniczej, ale też zagadnień takich jak polityka rolna UE czy sprawy bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym. W tym roku sprawdzić miał to test z 60 pytaniami w części pierwszej. Do drugiej – ustnej przejść mogła czwórka najlepszych.

Coraz wyższy poziom

W tym roku w konkursie z powiatu kościerskiego wzięło udział osiemnastu młodych rolników.

– Kiedy mieliśmy szkołę rolniczą uczestników było znacznie więcej. Dziś startują w większości osoby już nam znane. Twarze uczestników powtarzają się – mówi Ewa Iwicka z kościerskiego biura Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Najwięcej punktów w części pisemnej uzyskali: Stanisław Burandt, Marcin Jurczak, Szymon Filipski, Konrad Kubisz.

– Poziom tegorocznej olimpiady był dosyć wysoki. Pomiędzy najlepszymi różnice punktowe były niewielkie. W części ustnej najbardziej obawialiśmy się odpowiedzi na pytania dotyczące: Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 r., ekosystemów i warunkowości. Tu startujący musieli mieć wiedzę bardzo aktualną, ale poradzili sobie całkiem nieźle – mówi kierowniczka komisji oceniającej.

Zwycięzcom nagrody wręczali: Ryszard Kleinszmidt, wiceprezes PIR, Magdalena Dargacz, kierownik kościerskiego KRUS i E. Iwicka.

Opr. red.

Komentarze