Gmina Kartuzy Wokół nas

Powiat kartuski. Wsparcie finansowe budowy hospicjum. Prawie 6,7 mln zł od Marszałka Pomorskiego

Projekt Kartuskiego Centrum Caritas uzyskał unijne dofinansowanie. W ubiegły wtorek nastąpiło oficjalne podpisanie umowy opiewającej na blisko 6,7 mln zł. Środki te najprawdopodobniej pozwolą dokończyć inwestycję w zaplanowanym czasie.

Wśród beneficjentów wartego 20 mln zł programu samorządu pomorskiego, dotyczącego opieki wytchnieniowej, znalazł się projekt złożony przez Kartuskie Centrum Caritas. 12 kwietnia umowę na jego finansowanie podpisali marszałek Mieczysław Struk, wicemarszałek Wiesław Byczkowski oraz ks. Marek Trybowski, będący inicjatorem budowy hospicjum stacjonarnego w Kartuzach i ks. Krzysztof Krzemiński z parafii św. Wojciecha.

Świąteczny prezent

Projekt Kartuskiego Centrum Caritas składa się z części społecznej, czyli wdrożenia systemu opieki wytchnieniowej na terenie całego powiatu. Chodzi tu utworzenie 32 miejsc opieki w hospicjum stacjonarnym. Skorzystają z nich w szczególności osoby z chorobami przewlekłymi i ich rodziny czy opiekunowie. Drugą część stanowią działania infrastrukturalne. Środki przeznaczone zostaną na finalizację robót budowlanych w budynku hospicjum, który znajduje się przy ul. Leśnej w Kartuzach. W ramach inwestycji zagospodarowane zostanie również otoczenie hospicjum.

Przypomnijmy, że szacowany koszt budowy hospicjum stacjonarnego wynosi około 24 mln zł. Połowę wyłożyły wszystkie samorządy powiatu kartuskiego. Drugą część Caritas musiał zdobyć samodzielnie. To dla niego ogromne wyzwanie, ponieważ budowa ma zakończyć się w grudniu br. Do tematu będziemy powracać.

UM/opr.red

Komentarze