Gmina Dziemiany Wokół nas

Gmina Dziemiany. Z pracy Ośrodka Pomocy Społecznej. Do końca stycznia wpłynęło 450 wniosków

W ubiegłym miesiącu urząd gminy przeżywał istny szturm. Wszystko za sprawą wniosku osłonowego, który mieszkańcy mogli składać w ramach Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej. Większość z nich starała się ten wniosek złożyć w styczniu, aby już na wiosnę móc cieszyć się dodatkowymi pieniędzmi.

Aktywność mieszkańców w sprawie dodatku osłonowego niestety zbiegła się z czasem, w którym codziennie pikowały statystyki dotyczące zakażeń Covid-19. Rozwój piątej fali narzucał obostrzenia, które ciężko było pogodzić z dużą frekwencją mieszkańców w urzędzie. Gmina Dziemiany należy do terenów, gdzie nie ma przemysłu, stąd dochody jej mieszkańców utrzymują na niższych niż średnia w regionie.

– Szczególnie na początku stycznia wniosek o dodatek osłonowy składało bardzo dużo starszych ludzi. Podejrzewam, że znacząca liczba gminy ten dodatek otrzyma, bo są to w większości rolnicy i emeryci, których dochody są najniższe – informuje wicewójt Katarzyna Sprawka.

Mieszkańcy liczą na dodatek osłonowy

Dodatek będzie przysługiwał osobom, które spełniają określone kryterium dochodu. Zgodnie z ustawą, w gospodarstwie domowym jednoosobowym przysługuje on osobie, której dochód nie przekracza kwoty 2,1 tys. zł. Natomiast w gospodarstwie wieloosobowym wysokość dochodu nie może przekroczyć 1,5 tys. zł na osobę. Dla tych mieszkańców pieniądze, które za nim szły będą dużą pomocą, gdyż jednoosobowe gospodarstwo w skali roku otrzyma 400 zł. Gospodarstwo 2-3 osobowe może liczyć na 600 zł dodatku. Gospodarstwo zamieszkałe przez 4-5 osób może otrzymać 850 zł. Natomiast gospodarstwo składające się z 6 i więcej osób otrzyma 1150 zł dodatku. Co ważne, jeśli głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest węgiel, to kwota dofinansowania może ulec podwyższeniu.

Urząd gminy do końca miesiąca przyjmował te wnioski. Jak informuje nas Magdalena Sikorska, do OPS wpłynęło 450 wniosków o dodatek osłonowy. Natomiast deklaracji dotyczących źródeł ciepła i źródeł spalania paliw 400. Do tematu będziemy powracać. 

D. Tryzna

Komentarze