Gmina Karsin Samorząd Wokół nas

Gmina Karsin. Gminna polityka senioralna. Pierwszy krok w kierunku klubu seniora

Miesiąc temu gmina złożyła wniosek o dofinansowanie zadania, którego celem jest dostosowanie pomieszczeń obecnej strażnicy OSP dla potrzeb seniorów. Na 140 m2 ma tam powstać klub seniora, który ma służyć aktywizacji szerokiego grona najstarszych mieszkańców gminy. Na ten cel jej władze chcą pozyskać środki zewnętrzne.

Styczeń w gminie był „bardzo bogaty” w wydarzenia związane z seniorami. 18 stycznia odbyło się pierwsze spotkanie Gminnej Rady Seniorów, na którym zostało wybrane jej kierownictwo. Dwa tygodnie wcześniej gmina złożyła do Urzędu Wojewódzkiego projekt dotyczący dofinansowania na dostosowanie pomieszczeń po OSP Karsin dla potrzeb klubu seniora. Wszystko to ma związek ze statystykami dotyczącymi mieszkańców. Na 6557 ogółu mieszkańców aż 1529 to osoby powyżej 60 roku życia. Stanowią oni 23 proc. ogółu.

– Ten odsetek będzie się jeszcze w następnych latach powiększać ze względu na niską dzietność. W związku z tym myślę, że czeka nas dużo zadań skierowanych do tej grupy mieszkańców. Wśród nich będzie na pewno profilaktyka zdrowotna i promocja zdrowego trybu życia, bo nie ma nic ważniejszego niż zdrowie. Z tego wynikają te nasze działania – mówił wójt gminy Roman Brunke na spotkaniu z 18 stycznia.

Jak będzie wyglądać klub seniora?

Wszyscy są zgodni, że za tym pomysłem leży dobra lokalizacja – na parterze. Stąd nie będzie problemu z komunikacją również dla osób mniej sprawnych ruchowo. W złożonym projekcie rozkład pomieszczeń jest dokładnie związany z tymi zadaniami, jakie są określone w programie Klub Senior Plus. Będzie przestronna łazienka. Oddzielna kuchnia, która będzie bezpośrednio przy tej sali świetlicowej. W niej będzie można odpoczywać, relaksować się. W planach jest też druga duża sala, która ma prawie 60 m² i przeznaczona będzie przede wszystkim do ćwiczeń ruchowych. Na pewno zostanie ona wyposażona po ustaleniach podjętych z seniorami.

Aby skorzystało jak najwięcej osób

Program dotyczący działania klubu narzuca normę 5 m2 na jedną osobę. Stąd wynika, że z uzyskanej powierzchni 140 m2, będzie mogło korzystać 28 osób.

– Dotyczy to 4 godzin zajęć, które będą dotyczyły seniorów wybranych z terenu całej gminy według specjalnych kryteriów. Ale my chcemy, żeby ten klub seniora nie był czynny, nie tylko te 4 godziny, ale co najmniej 10. Będziemy składać wniosek, aby pozyskać dodatkowe pieniądze na funkcjonowanie klubu i liczymy, że tak będzie od stycznia 2025 roku. Natomiast w przyszłości chcielibyśmy, aby na przykład 1 lub 2 dni w tygodniu przyjeżdżali tu seniorzy z Wiela na swoje zajęcia. Inny dzień byłby przeznaczony dla seniorów z Osowa. Nie jest wykluczone, czy podobnej inwestycji nie zrealizować w innej miejscowości w gminie – mówił wójt Karsina.

Do tematu będziemy powracać.

D. Tryzna

O złożonym wniosku wójt poinformował Gminną Radę Seniorów 18 stycznia.

Komentarze