Powiat kościerski Wokół nas

Powiat kościerski. Statystyki za rok 2023. Mniej związków małżeńskich i dzieci

Statystyki za rok ubiegły pokazują niestety ciągłość trwającego już od kilku lat trendu w urodzeniach. Spadek liczby niemowlaków odnotowały gminy: Kościerzyna, Dziemiany, Karsin i Liniewo. W trzech pozostałych: Starej Kiszewie, Lipuszu i Nowej Karczmie odnotowano niewielki przyrost. Jeszcze gorzej wygląda ta statystyka jeżeli chodzi o liczbę zawartych małżeństw.

Z gmin wiejskich największa jest gmina Kościerzyna. Na koniec roku ubiegłego zabrakło jej 50 osób do 16 tys. To wzrost wobec roku poprzedniego. Niestety, na wzrost ten nie miały wpływ urodzenia, gdyż w 2023 roku urodziło się 154 dzieci, o 3 mniej niż w roku poprzednim i aż o 32 mniej niż w roku 2021. W Kościerzynie najwięcej w zeszłym roku było Leonów, Jakubów i Aleksandrów. Natomiast wśród dziewczynek najczęściej była Pole i Anastazje.

Być może na statystyki dotyczące urodzeń ma znaczne zmniejszenie liczby zawartych związków małżeńskich. W ubiegłym roku było ich tylko 135 wobec 162 w roku poprzedzającym i podobnej liczby w 2021 roku.

Znaczny spadek urodzeń odnotowano również w gminie Dziemiany. Rok 2023 to 42 noworodki, podczas gry rok wcześniej było ich o 6 więcej, a w 2021 roku urodziło się nawet 57 maluchów. Podobnie jak w sąsiedniej gminie, wśród dziewczyn bezapelacyjnie powtarza się imię Pola. Natomiast chłopcom najczęściej nadawano imiona Jan i Filip.

Spadkowi urodzeń towarzyszy również tąpnięcie w liczbie zawartych związków małżeńskich. Przez cały ubiegły rok USC odnotował tylko 16 małżeństw. Dla porównania, dwa lata wcześniej było ich 25.

W sąsiedniej gminie Karsin jeżeli chodzi o urodzenia tendencja jest podobna. Choć patrząc na liczby można powiedzieć, że nastąpiło tu tąpnięcie, gdyż z liczby około 66 w latach 2021-2022, spadła ona do 46. Wśród niemowlaków płci męskiej przeważał Bruno i Ignacy, a wśród dziewczynek Michalina.

Natomiast przeciwna tendencja widoczna jest w statystyce dotyczącej nowych związków małżeńskich. W ubiegłym roku USC odnotował ich 40, podczas gdy w latach wcześniejszych ich liczba wahała się pomiędzy 25-30.

W liczącej na koniec roku ubiegłego 4540 mieszkańców gminie Liniewo przybyło równo 50 dzieci. To lekki spadek wobec roku poprzedniego, ale znaczący wzrost wobec 2021 roku, gdzie odnotowano tylko 43 urodzenia. W Liniewie najczęściej imieniem męskim był Jakub, natomiast wśród dziewcząt królowała Iga – wiadomo dlaczego i o dziwo Zuzanna i Nela.

USC odnotował wobec poprzednich lat w 2023 roku niewielki spadek liczby zawartych małżeństw. Było ich 27.

Gminy z urodzeniami na plusie

W gminie Nowa Karczma w ubiegłym roku urodziło się 89 dzieci. Dobra wiadomość jest taka, że to o 2 maluchów więcej niż w 2022 roku. Ale daleko do statystyki z 2021 roku, w którym to odnotowano 101 urodzeń. W ubiegłym roku wśród chłopców przeważały imiona: Mikołaj, Marcel i Ignacy. Wśród dziewcząt królowała Zuzanna.

Jak podaje USC, od trzech lat spada ilość zwartych związków małżeńskich. W 2023 roku było ich tylko 60, to aż o 11 mniej niż w roku poprzednim.

W sąsiedniej gminie Stara Kiszewa tendencja jest podobna. Odnotowano w roku ubiegłym 52 urodzenia. To lepszy wynik niż w roku poprzednim, ale totalna klęska wobec 2021 roku, w którym urodziło się w gminie aż 95 noworodków. Wśród imion męskich dominowały imiona staropolskie: Leon, Szymon, Jan, Stanisław. Wśród dziewczyn, tak jak w całym powiecie, najwięcej urodziło się Marcelin.

Na ten wzrost liczby urodzeń być może miała wpływ większa niż w latach poprzednich ilość zawartych związków małżeńskich. Było ich 49.

W najmniej liczebnej gminie – Lipusz w roku 2023 było również więcej urodzeń. USC odnotował 46 niemowlaków wobec 35 w roku 2022. W Lipuszu wśród imion żeńskich królowała Iga, Hanna i Maja. Natomiast wśród chłopców najwięcej było Nikodemów i Hubertów.

Natomiast liczba zawartych małżeństw na terenie gminy w ubiegłym roku niewiele, ale niestety spadła.

D. Tryzna

Takich rodzin na terenie powiatu kościerskiego jest coraz mniej. Fot. poglądowe.

Komentarze