Konkursy Kultura Powiat kościerski Wokół nas

Wdzydze. Konkurs „Bitwa Regionów”. Kościerski będzie reprezentować mocna ekipa

29 lipca w Centrum Usług Turystycznych we Wdzydzach Kiszewskich odbyły się eliminacje powiatowe konkursu kulinarnego „Bitwa Regionów” skierowanego dla Kół Gospodyń Wiejskich. Wystartowało sześć kół, najlepsze z nich uzyskały przepustkę do eliminacji wojewódzkich.

Konkurs skierowany jest do Kół Gospodyń Wiejskich, a jego celem jest promowanie regionalnych potraw i lokalnych tradycji kulinarnych. Polega on na przygotowaniu tradycyjnej potrawy charakterystycznej dla regionu działania danego koła. W tegorocznym regulaminie „Bitwy Regionów” wprowadzono istotną zmianę. Znalazł się w nim wymóg, aby do przygotowania potrawy konkursowej wykorzystać choć jeden produkt regionalny, tradycyjny.

Konkurs pełen kaszubskich akcentów

W ubiegłą sobotę we Wdzydzach we wspaniałej, ludowej atmosferze wypełnionej wyjątkowymi przysmakami i obcowaniem na żywo z muzyką regionu odbył się kolejny powiatowy etap tego konkursu. Wystartowały w nim KGW z: Iłownicy, Lubieszyna, Nowej Karczmy, Wdzydz Tucholskich, Kłobuczyna i Kalisk Kościerskich.

Przygotowane przez nie dania oceniała komisja konkursowa w składzie: ekspert kulinarny Tomasz Grzegorzewski, z-ca dyrektora KOWR Piotr Mańko, z-ca dyrektora ARiMR Sylwia Skupień i kierownik placówki terenowej KRUS w Kościerzynie Magdalena Dargacz.

Gala konkursu

W dekoracji zwycięzców konkursu, oprócz przedstawicieli organizatorów, wzięli udział włodarze gmin i poseł PiS Aleksander Mikołaj Mrówczyński. Pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 2 tys. zł otrzymało Kaszubskie Stowarzyszenie Agroturystyczne „Kościerska Chata” za zupę rybną z ziemniakami – Rebionka z bulwami. Nagrodę z rąk organizatorów odebrała Halina Rogińska.

Drugie miejsce i nagrodę sięgającą 1,5 tys. zł otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich Lubieszyn za sałatkę z gruszką, serem i ziarnami dyni. Na trzecim miejscu sklasyfikowano KGW we Wdzydzach Tucholskich, które za swoją zupę grzybową otrzymało 1 tys. zł  

Konkurs odbył się pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Organizatorami „Bitwy Regionów” są Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przy współpracy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Nad/opr.red

Halina Rogińska, prezes Stowarzyszenia „Kościerska Chata”

Startowaliśmy, aby promować rzeczy ważne dla naszego regionu – dania z ryb. Są one bogactwem Kaszub, które obfitują w jeziora, rzeki… Ryby od zawsze były podstawą kuchni kaszubskiej. Według mnie teraz jest tej kuchni za mało. Natomiast jeżeli ryba pojawia się w ofercie naszych restauracji to nie zawsze jest podana tak jak należy. Przygotowując naszą zupę rybną zwracam szczególną uwagę, aby nie był w niej żadnych ości. Bulion przygotowaliśmy u siebie, natomiast cała reszta z rzeczą najważniejszą – doprawieniem odbywała się na miejscu podczas konkursu.

Fot. Chabasińska Małgorzata

Komentarze