Gmina Chmielno Konkursy Kultura Wokół nas

Chmielno. Tegoroczny Festiwal Tradycji Kaszubskich. Regionalizm w najczystszym wydaniu

Prognozy deszczowego popołudnia nie odstraszyły tych, którzy chcieli zaczerpnąć z bogactwa kaszubskich tradycji. Na chmieleńskim stadionie czekało ich wielkie bogactwo. Obok regionalnej kuchni, rękodzieła i kultury kaszubskiej, była rzecz najważniejsza tego dnia – kaszubska tabaka i miłośnicy jej zażywania.

W niedzielne popołudnie chmieleński stadion kipiał dobrą energią tych wszystkich, którzy przybyli tu, aby skorzystać z oferty Festiwalu Tradycji Kaszubskich. Było w czym wybierać. Nie zawiodły koła gospodyń wiejskich z gminy i powiatu, proponując przysmaki kuchni kaszubskiej. Wśród nich m.in. chleb z Lipusza, wypiekany przez Karolę Bober, która można powiedzieć, że jest wielkim przyjacielem Chmielna. Bogatą ofertę różnorodności prezentowały stoiska z rękodziełem kaszubskim. Wśród tego wszystkiego wyróżniały się tabaczne stoiska z ich prowadzącymi – arcymistrzami tabaczenia Andrzejem Olszewskim i Tadeuszem Makowskim. Całość wypełniała oferta jarmarczna i stosika zabawowe dla dzieci. Pomimo zachmurzonego nieba, kipiał gwar i dużo się działo.

Regionalizm na scenie

Oficjalnego otwarcia festiwalu dokonali gospodarze wójt gminy Michał Melibruda i przewodniczący rady Stanisław Klimowicz wraz z arcymistrzem T. Makowskim. Imprezę poprowadził w niepowtarzalnym stylu Jan Trofimowicz, który do Chmielna trafił prosto z kaszubskiej pielgrzymki. Jako pierwszy na scenie zaprezentował się Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Chmielanie”. Po nich scena należała do Włodka akordeonisty rodem z Ukrainyi Oli Woźniak. Później akcenty regionalne pojawiły się w występie Kaszubskiej Influencerki Karoliny Stankowskiej. Towarzyszyły temu konkursy i zabawy dla dzieci.

Mistrzostwa Polski w Zażywaniu Tabaki

Tym co wyróżnia festiwal są zmagania tabaczników. Do rywalizacji stanęło siedem osób. Jak zauważono, nie liczyła się ilość a jakość. Większość z nich do występu przygotowywała się długo i starannie. Towarzyszyły im bogate rekwizyty, które w połączeniu z „gadką” prezentowały jakąś historię przesiąkniętą regionalizmem. Każde z wystąpień zakończyła zachęta do tabaczenia, najczęściej wyrażona słowami „Chcemë le so zażëc”.

Występy oceniała komisja w składzie Tadeusz Piotrowiak, Piotr Turzyński oraz Jerzy Rak. Jury zwracało uwagę na ubiór tabacznika, jego tabakierę, prezentację i formę zażywania. Oceniało, że w tym roku najlepiej wypadł i mistrzem został Bartłomiej Flisikowski, reprezentant młodego pokolenia, na co dzień członek kapeli „A Matizer Noga”. Drugie miejsce zajął Tadeusz Makowski, a trzecie Genowefa Czech, która poinformowała ze sceny, że to był jej ostatni występ w mistrzostwach. Nagroda specjalna sołtysa Chmielna Marii Piotrowiak powędrowała do Roberta Jakubka.

Podziękowania z okazji jubileuszu

Mistrzostwa Polski w Zażywaniu Tabaki w tym roku odbyły się po raz dwudziesty. Z racji jubileuszu ich organizatorzy wręczyli na scenie specjalne podziękowania.

– Chcielibyśmy dziś podziękować tym, którzy przez dwie dekady nas wspierali. Podziękować za zaangażowanie w kultywowaniu tradycji zażywania tabaki – mówił m.in. Tadeusz Makowski.

Złote Tabakiery trafiły m.in. do Kaszubskiej Fundacji Nasza Checz z Chmielna, Zespołu Pieśni i Tańca „Chmielanie” – obie odebrała Maria Leszczyńska. Kolejnymi podziękowano lokalnym mediom, wśród nich zalazła się również nasza redakcja. Podziękowania trafiły również do przedstawiciela firmy Ceramika Bigus. Po tych podziękowaniach pod chmieleńską sceną odbyło się tradycyjne, wspólne tabaczenie. Festiwal zakończył występ zespołu Fisher.

D. Tryzna

Komentarze