Gmina jest jednym z pierwszych samorządów na Pomorzu, który przyjął już znaczną grupę uchodźców. Co ważne, gmina włączyła się w organizację transportu ich z Ukrainy do Polski. Przy okazji płyną tam dary zebrane przez mieszkańców Karsina, Wiela i pozostałych miejscowości.
Inicjatorem akcji są ojcowie z Towarzystwa Ducha Świętego mający swoją siedzibie na terenie gminy – w Dąbrowie. Towarzystwo działa na terenie Ukrainy m.in. w obwodzie chmielnickim.
– W ubiegły wtorek uzgodniliśmy z o. Wiesławem, który jest przełożonym placówki w Dąbrowie, szczegóły współpracy w ramach akcji przyjęcia uciekinierów z Ukrainy na teren gminy – mówi wójt Roman Brunke.
Organizacją zajęli się ojcowie oraz pomagający im wolontariusze, natomiast wszystkie koszty przewozu uchodźców wziął na siebie samorząd.
Mają już siedemdziesiąt, będzie setka
Jak informuje urząd gminy, 26 lutego dotarli na jej teren pierwsi uchodźcy. We wtorek przyjechali następni. W sumie rozlokowano w prywatnych kwaterach pięćdziesiąt dwie osoby. Równocześnie trwa akcja ściągania do Polski najbliższych przez Ukraińców pracujących w firmie Drewar w Górkach. Gmina odnotowała, że takich osób przyjechało już trzynaście.
Co ważne, wczoraj po południu transport, który przywiózł uchodźców wraca z powrotem na teren Ukrainy i zabiera ze sobą dary zebrane przez mieszkańców gminy. To przede wszystkim środki higieny i czystości, żywność długoterminowa, powerbanki, latarki, środki opatrunkowe, ubrania, koce, śpiwory. Trafią one do rodzin za pośrednictwem ojców ze stowarzyszenia. Po wyładowaniu bus zabiera kolejną grupę uchodźców. Będzie to około dwudziestu pięciu osób. Planuje się, że przybędą oni do Karsina w sobotę rano.
– Do końca tygodnia będziemy mieć na terenie gminy około 90 uchodźców. Oprócz tych, którzy przybywają do nas w sposób zorganizowany, docierają też prywatnie, pojedyncze osoby do Ukraińców, którzy tu mieszkają i pracują – mówi wójt R. Brunke.
Aby mieli jak najlepiej
Wczoraj pracownicy gminy w towarzystwie tłumacza dotarli do uchodźców z pierwszej fali. Celem spotkań było wprowadzenie danych na ich temat do rejestru, które gminy muszą prowadzić. Będą one podstawą do organizacji wypłaty zasiłków celowych, które GOPS-y będą wypłacać uchodźcom, a które to środki zostaną przekazane przez rząd. Przepisy na ten temat są w trakcie przygotowywania.
W myśl rozporządzeń wojewody pracownicy GOPS-u mają również zrobić rozeznanie, w jakich warunkach przebywają uchodźcy i jakie są ich potrzeby np. odnośnie nauki dzieci. Jak informował nas wójt R. Brunke dzisiaj odbędzie się spotkanie z dyrektorami szkół i gminnych placówek kultury odnośnie realizacji przez ukraińskie dzieci obowiązku szkolnego. Również dzisiaj wizyty pracowników GOPS-u mają dotyczyć tych uchodźców, którzy przybyli na łączenie rodzin. Do tematu będziemy powracać.
D. Tryzna
Godziny przyjmowania darów w poszczególnych domach kultury:
Dom Kultury w Osowie: 1200 – 1800
Dom Kultury w Karsinie: 1300 – 2000
Dom Kultury w Wielu: wtorek – piątek 830 – 1900 sobota 830 – 1600. Osoba kontaktowa p. Justyna Piekarska tel. 784 412 014