Gmina Karsin Kultura Szkolnictwo Wokół nas

Gmina Karsin. Święto Niepodległości w gminnych szkołach

W ubiegłą sobotę świętowaliśmy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach uczczenia tego święta uczniowie szkoły w Karsinie i Osowie przygotowali uroczyste akademie i wzięli udział w Biegu Niepodległościowym.

Uczniowie klasy ósmej SP w Osowie pod kierunkiem Anny Lisakowskiej przygotowali uroczysty apel.

Udział uczniów w akademii był lekcją patriotyzmu i historii. Podczas występu przypomnieli najważniejsze fakty historii niewoli naszej ojczyzny, począwszy od dnia, kiedy Polska przestała istnieć na mapie Europy jako niepodległe państwo, przez dzieje tragicznej walki naszego narodu o wyzwolenie, aż po dzień odzyskania niepodległości. Przekazywane treści były przeplatane patriotycznymi pieśniami, i recytacjami wierszy. 

Następnie uczniowie przemaszerowali ulicami Osowa, śpiewając pieśni patriotyczne, a w ramach akcji #SzkołaDoHymnu  zaśpiewali hymn państwowy.

Bieg Niepodległościowy


10 listopada w przeddzień Święta Niepodległości uczniowie wszystkich szkół gminy Karsin wzięli udział w biegu na trasie Karsin – Wiele. Trasa wiodła malowniczą ścieżką rowerową, która znajduje się między tymi miejscowościami. Metę zlokalizowano koło budynku Urzędu Gminy w Karsinie.

Uczniowie i nauczyciele rywalizowali w kilku kategoriach wiekowych, a najlepsi otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Dom Kultury w Karsinie. Na mecie na wszystkich uczestników czekał poczęstunek przygotowany przez szkoły.

Tradycyjnie już każda osoba, która dobiegła do mety, brała udział w losowaniu nagród rzeczowych, które zostały wręczone przez Henryka Szultkę, Zbigniewa Śledzia oraz Aleksandra Łosinskiego.

Tuż po biegu delegacje poszczególnych szkół oraz przedstawiciele UG w Karsinie złożyli wiązanki kwiatów przed obeliskiem ku czci poległych w II Wojnie Światowej.

SP/opr.red

Komentarze