Gmina Stara Kiszewa OSP

Stara Kiszewa. Zaduszki Strażackie edycja 2023. Oddali hołd zmarłych strażakom

Tylko w dwóch powiatach w województwie pomorskim strażacy-ochotnicy oddają hołd zmarłym kolegom podczas tzw. Zaduszek Strażackich. W powiecie kościerskim – w Starej Kiszewie w tym roku była ich 24. edycja.

Strażackie Zaduszki to pomysł dha prezesa Józefa Czapiewskiego podchwycony przez jednostki z gminnego OSP. Od trzech lat wydarzenie ma statut powiatowego. W tym roku oprócz druhów z jednostek gminy Stara Kiszewa, w Zaduszkach uczestniczyli strażacy-ochotnicy z Grabowa z gminy Nowa Karczma na czele z zastępcą naczelnika Marcinem Mielewczykiem i z OSP Wysin z gminy Liniewo. Dopisali przedstawiciele zarządu powiatowego OSP. Przybyli druhowie Władysław Ostrowski i Krzysztof Datta. Obecny był również dh Edmund Kwidziński, dyrektor Biura Wojewódzkiego ZOSP RP. W Zaduszkach razem z druhami uczestniczył nowy komendant powiatowy PSP mł. bryg. Rafał Duzowski. Samorząd gminy reprezentowali wójt Marian Pick, wiceprzewodniczący RG Adam Sulewski i pracownicy urzędu gminy.

Modlili się za tych, którzy odeszli na wieczną służbę

Druhowie przybyli na mszę świętą w uroczystym przemarszu prowadzonym przez Orkiestrę LinStarT. Przed ołtarzem stanęły cztery poczty sztandarowe i poczet miejscowej drużyny pożarniczej. Głównym celebransem był ks. proboszcz Andrzej Taliński. W homilii podkreślał jak ważną rolę w życiu społecznym pełnią strażacy. Mówił o ich służbie dla ludzi.

– Chcemy wyrazić naszą wdzięczność tym, którzy swoje życie ofiarowali na służbę innym. Chcemy modlić się za zmarłych strażaków z terenu naszej gminy i całego powiatu kościerskiego. Niech za ich poświęcenie i trud, za ich pięknie wypełnioną misję, Pan Bóg obdarzy ich nagrodą życia wiecznego – mówił m.in. ks. A. Taliński.

Po zakończonej mszy w imieniu braci strażackiej dh prezes J. Czapiewski podziękował proboszczowi bukietem kwiatów. Jej uczestnicy przemaszerowali do strażnicy, gdzie podjęto ich posiłkiem.

D. Tryzna

Komentarze