Gmina Przodkowo Kultura Wokół nas

Gmina Przodkowo. Obchody 11 listopada. Uroczystości patriotyczno-religijne połączone z piknikiem

Przodkowianie sobotnie świętowanie zaczęli od udziału w uroczystej mszy świętej, na zakończenie której miały miejsce patriotyczne koncerty i oddanie hołdu poległym za ojczyznę. Wspólne świętowanie zakończyło się na placu parafialnym patriotycznym piknikiem.

Mszę świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Andrzeja celebrowali proboszcz ks. Wacław Mielewczyk i ks. Marcin Sikorski. Uroczysty jej charakter nadawała obecność pocztów sztandarowych OSP, szkół i stowarzyszeń działających na terenie gminy. Przybyli na nią mieszkańcy gminy, dla których 11 listopada, jest ważnym dniem. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz samorządowych z gminy i powiatu oraz delegacje instytucji, organizacji i stowarzyszeń. Po nabożeństwie odbył się koncert Przodkowskiej Orkiestry Dętej i Chóru Polifonia. Zabrzmiały dobrze wszystkim znane melodie z czasów II RP i patriotyczne pieśni. Nowym elementem uroczystości był specjalny program przygotowany przez uczniów z miejscowej szkoły podstawowej. Po programie artystycznym uczestnicy mszy przeszli pod pomnik poległych za Ojczyznę, gdzie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Z okolicznościową mową wystąpił wójt Andrzej Wyrzykowski oraz przewodniczący Rady Powiatu Mieczysław Woźniak.

Świętowali każdy na swój sposób  

Po zakończeniu części oficjalnej przodkowskich uroczystości patriotyczno-religijnych, ich uczestnicy przeszli na plac przy plebani, gdzie odbyła się „patriotyczna biesiada”. Tu czekały kulinarne atrakcje przygotowane przez przodkowskie firmy działające w gastronomii i członków parafialnego Caritas.

Zupełnie inaczej 11 listopada świętowały Przodkowskie Morsy. Tradycyjnie tego dnia weszli do wody Jeziora Białego w narodowych barwach, upamiętniając odzyskanie wolności przez Polskę.

UG/opr.red

Podziękowania od samorządu gminy Przodkowo

Wójt gminy Przodkowo wraz z samorządem bardzo dziękują za pomoc i zaangażowanie w organizację gminno – parafialnych obchodów rocznicy Odzyskania Niepodległości Parafii Przodkowskiej z księdzem proboszczem, druhom OSP Przodkowo i Smołdzino, Szkole Podstawowej w Przodkowie, Orkiestrze Dętej, Chórowi POLIFONIA oraz delegacjom.

Za pomoc w przygotowaniu poczęstunku dla wszystkich uczestników uroczystości dziękujemy Restauracji KANIA, PHU MUSZELKA oraz zespołowi Caritas z parafii Przodkowo.

Największe podziękowania należą się wszystkim biorącym udział w uroczystości począwszy od mszy św. a skończywszy na wspólnym niepodległościowym biesiadowaniu.

Komentarze