Miasto Kościerzyna Powiat kościerski Samorząd Wokół nas

Kościerzyna. Obchody Święta Niepodległości. Wspólnie uczcili historię i świętowali wolność

Za nami Powiatowe Obchody Narodowego Święta Niepodległości. W ramach uroczystości 11 listopada oprócz wydarzeń patriotyczno-religijnych, były występy artystyczne, morsowanie i coroczne turnieje zręcznościowe.

Wydarzenie rozpoczęło się punktualnie w południe mszą w intencji Ojczyzny. Wzięły w niej udział władze starostwa, miasta i gminy, służb mundurowych. Obecne były poczty sztandarowe instytucji, szkół i organizacji. Następnie ulicami: Świętojańska, Rynek, Gdańska, Wojska Polskiego i Dworcowa przeszedł uroczysty korowód pod przewodnictwem Orkiestry Dętej „Begama” z Powiatowego Zespołu Szkół Nr 1 w Kościerzynie. Jego uczestnicy dotarli do Grobu Nieznanego Żołnierza i Pomnika Chrystusa Króla, gdzie odbyła się główna część uroczystości. Pod pomnikiem głos zabrała starosta Alicja Żurawska, która podkreśliła, że 11 listopada jest szczególnie ważną datą dla każdego Polaka, bowiem symbolicznie upamiętnia on odzyskanie niepodległości po 123 latach zaborów. Podkreśliła, że wolności nie otrzymaliśmy na zawsze. Należy o tym pamiętać i dbać o naszą wolność. W hołdzie bojownikom o niepodległość Polski delegacje poszczególnych środowisk złożyły kwiaty.

Atrakcje różnych środowisk

Jak co roku, obchodom Święta Niepodległości  towarzyszyło Strzelanie o Tarczę i Szablę Starosty Kościerskiego, organizowane przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Kościerzynie. W tym roku, po zaciętej rywalizacji, zwycięzcami zostali, kolejno: Monika Wollik-Litwin, Tomasz Dargacz i Tomasz Szala.

Natomiast Kościerski Klub Morsów „Forrest Gump” dla uczczenia święta zorganizował wspólną kąpieli w Jeziorze Dobrogoszcz w kolorach biało-czerwonych. Było wesoło, barwnie i patriotycznie. Oczywiście śmiałków do zażycia kąpieli nie brakowało.

Odbył się także koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Begama”, Folklorystycznego Zespołu z Wąglikowic „Môłi Kaszëbi”, pokaz wyszkolenia psa służbowego policji oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

400 uczestników Rajdu Niepodległości

W ramach Powiatowych Obchodów Narodowego Święta Niepodległości odbyła się coroczna rywalizacja w Rajdzie Niepodległości, który zorganizowano już po raz szesnasty. W samym rajdzie wzięło udział blisko 400 osób. W kategorii indywidualnej na podium znaleźli się: Filip Kukliński, Wiktoria Meyer oraz Natalia Neubauer i Jessica Nikel. W gronie rodzin wygrali: Loddoni i Chomiuk, Sadowscy oraz Stalscy-Wiśniewscy i Zdanek. W konkurencji grup najwyższe miejsca zajęli: Kościerskie wojny gangów, Czwórki Kościerzyna oraz Ania i Marta. Wśród grup harcerskich zwyciężyli: dziewczęta z 23. DH z Łubiana Smokówki, chłopcy z 23. DH z Łubiana Sokoły i Zastęp Orion.

Na zakończenie wręczono upominki.

Nad/opr.red

Komentarze