Gmina Chmielno Konkursy Kultura Wokół nas

Chmielno. Już w tę sobotę startuje XXII Kaszubskie Dyktando

Od 22 lat organizowany jest konkurs wojewódzki Kaszëbsczé Diktando „Piszã pò kaszëbskù – Królewiónka w Pałacu”. W tym roku konkurs wpisał się do kalendarza wydarzeń edukacyjno-kulturalnych gminy Chmielno.

Odbędzie się 18 listopada w Szkole Podstawowej im. majora Henryka Sucharskiego w Chmielnie. W wydarzeniu uczestniczyć będą przedstawiciele wszystkich kaszubskich powiatów województwa pomorskiego.

Uroczyste otwarcie dyktanda zaplanowano na 9:30. Wówczas na scenie wystąpią członkowie Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Chmielanie. Następnie odbędzie się I etap dyktanda. Po nim w godz. 10:30-13 dostępne będą atrakcje dla uczestników dyktanda. Następnie zaplanowano pokazy taneczne m.in. występy grup teatralnych prezentujących „Legendy Chmieleńskie” oraz występ Zespołu Kaszubskiego ze SP w Kożyczkowie. W godz. 13:30-13:45 nastąpi ogłoszenie wyników I etapu i wręczenie nagród najlepszym osobom z języka kaszubskiego. W godz. 13:45-14:15 trwać będzie II etap dyktanda. Po jego zakończeniu będzie posiłek i koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej Łapalice. Punktualnie o godz. 15:30 odbędzie się ogłoszenie wyników, wręczenie nagród laureatom i losowanie nagrody specjalnej.

Wydarzenie ma duży wpływ na kształtowanie świadomości regionalnej wśród mieszkańców regionu. Udział w konkursie daje możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych i poszerzenia znajomości języka kaszubskiego, ale także skłania do troski o dziedzictwo kulturowe i kształtowanie tożsamości kaszubskiej.

Nad/opr.red

Komentarze