Gmina Kościerzyna Kultura Szkolnictwo

Łubiana. Inicjatywy w ramach zajęć z j. kaszubskiego. Liczne wyjazdy kaszubskie uczniów

Puck, Wejherowo, Piaśnicę i Węsiory zwiedzali we wrześniu uczniowie, którzy uczęszczają na lekcje języka kaszubskiego w Łubianie. Wyjazdy służyły lepszemu poznaniu Kaszub oraz integracji uczestników.

W szkole w Łubianie języka kaszubskiego uczy się obecnie 79 uczniów. To wzrost o 20% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Zaangażowanie uczniów nagradzają władze szkoły, które organizują dla nich liczne wycieczki edukacyjne.

Wycieczka do Węsior i Pucka

W pierwszym wyjeździe do Węsior wzięli udział uczniowie z klasy IV. Do Kamiennych Kręgów udali się rowerami w ramach rajdu organizowanego przez ZKP w Łubianie. Uczestnicy poznali historię i ciekawostki związane z diabelskim kamieniem w Owśnicach, szkołą lotniczą w Gostomiu, przydrożnymi kapliczkami oraz Kamiennymi Kręgami. Po pokonaniu 32 km uczniowie zakończyli rajd zabawą kaszubską i poczęstunkiem przygotowanym przez Zrzeszenie nad jeziorem w Łubianie.

W drugim wyjeździe uczniowie poznawali historię i współczesność Pucka. Zwiedzili oni Muzeum Ziemi Puckiej, gdzie również robili magnesy podczas warsztatów regionalnych. Zapoznali się z historią miasta oraz tutejszego portu. Nagrodą za pilną naukę była kąpiel w Zatoce Puckiej oraz zabawa w Parku Ewolucji w Sławutówku.

Poznawali historię

Kolejny wyjazd był możliwy dzięki współpracy szkoły ze ZKP w Łubianie. Zrzeszeńcy wraz z uczniami udali się do Piaśnicy na obchody rocznicy hitlerowskich mordów na ludności kaszubsko-pomorskiej. Pobyt w tym miejscu był dla uczniów żywą lekcją historii. Z Piaśnicy uczestnicy udali się do miejscowości Mechowo, gdzie znajduje się największa na Kaszubach jaskinia. Następnie odwiedzili Wejherowo. Na koniec uczniowie odpoczywali w Parku im. A. Majkowskiego, bawiąc się doskonale na licznych placach zabaw.

W tym semestrze szkolnym szkoła w Łubianie zaplanowała jeszcze dla uczniów kaszubskich wyjazd dla najmłodszych do Zagrody Edukacyjnej w Kamienickim Młynie oraz wyjazd do Gdańska. Dla wszystkich grup odbędą się również Nocki Kaszubskie.

Nad/opr.red

Komentarze