Gmina Chmielno Konkursy Kultura Wokół nas

Chmielno. XXII Dyktando Kaszubskie. Kościerskie I LO zdominowało wyniki wśród młodzieży, a SP w Łubianie wśród dzieci

Gospodarzem tegorocznego dyktanda było Chmielno. Do miejscowej szkoły w sobotę 18 listopada przybyło prawie 190 uczestników. Jury po sprawdzeniu 260 testów w obu etapach dyktanda wyłoniło najlepszych spośród dzieci, młodzieży i dorosłych.

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie organizuje dyktando, aby z jednej strony uczący się języka kaszubskiego mogli sprawdzić swoje umiejętności językowe, a z drugiej strony, aby pogłębiać świadomość regionalną mieszkańców Kaszub. Jak informuje Danuta Pioch, przewodnicząca jury konkursowego, w tym roku do dyktanda zarejestrowało się wcześniej 150 osób, a 40 zarejestrowano w dniu pisania. Stąd w pierwszym etapie jury musiało sprawdzić prawie 200 prac, a w drugim kolejne 61. Stąd trwało to sporo czasu. Aby młodzi uczestnicy nie nudzili się, organizatorzy zapewnili im różne atrakcje. Były to występy: Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Chmielanie”, Zespołu Kaszubskiego ze Szkoły Podstawowej w Kożyczkowie oraz grupy teatralnej. Koncert dała również Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Łapalic pod batutą Wojciecha Hewelta.

Ostatecznie okazało się, że wśród uczniów szkół podstawowych z całego regionu dominowała ekipa ze SP w Łubianie z nauczycielką j. kaszubskiego Anną Cupą. Natomiast wyniki wśród młodzieży zdecydowanie zdominowała reprezentacja I LO z Kościerzyny. Wśród dorosłych i zawodowców startują zazwyczaj te same osoby, choć w tym roku pojawił się nawet uczestnik z Poznania.

D. Tryzna

Komentarze