Gmina Kościerzyna Wokół nas

Gmina Kościerzyna. Dni Seniora. W wydarzeniach uczestniczyło ponad 1000 osób

Tradycyjnie z początkiem października w gminie Kościerzyna odbyły się Dni Seniora. Wzorem ubiegłego roku zorganizowano je w 9 miejscowościach: Wąglikowice, Korne, Łubiana, Niedamowo, Nowy Klincz, Skorzewo, Kaliska Kościerskie, Wielki Klincz, Wielki Podleś.

Wsparcia w przygotowaniach uroczystości udzielili sołtysi i szkoły. W programie każdej z nich znalazły się: program artystyczny przygotowany przez uczniów szkoły, poczęstunek, rozmowy w miłej atmosferze i dobra zabawa. Dzięki dofinansowaniu pozyskanemu przez Radę Seniorów z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego wszystkie spotkania zostały wzbogacone o zabawę taneczną przy zespole muzycznym.

Wszędzie z seniorami spotkał się wójt Grzegorz Piechowski, radni i sołtysi, dyrektorzy szkół. Osoby najstarsze w poszczególnych sołectwach uhonorowane zostały bukietem kwiatów. Spotkania w wielu miejscach poprzedzone były mszą, odprawianą w miejscowym kościele.

Dopisała frekwencja

153 osoby wzięły udział w Dniu Seniora w Wielkim Podlesiu. Wydarzenie rozpoczął montaż słowno-muzyczny przygotowany przez Dorotę Sugier i Sławomira Tuszkowskiego, który poprowadził seniorów przez pochwałę jesieni życia jakiej doświadczają, zachęcał do podróży, aktywności fizycznej i radości. Wszystko to z tańcem i śpiewem najmłodszych uczniów. Po części dla ducha przyszedł czas na posiłek wraz z kawą i ciastem. Ciąg dalszy atrakcji zapewnił zespół muzyczny, jaki porwał seniorów do tańca.

W Niedamowie program artystyczny przygotowali uczniowie miejscowej szkoły. W tym roku młodzież w sposób humorystyczny przedstawiła uroki bycia emerytem. Dzieci zatańczyły do kabaretowej piosenki, przedstawiły krótkie scenki z wizyt osób starszych u lekarza oraz złożyły życzenia seniorom. Dodatkową atrakcją była „fotobudka”, więc wszyscy otrzymali pamiątkowe zdjęcia z uroczystości.

Na sportowo w Kaliskach

Około 140 osób z okolicznych wsi, między innymi Kalisk, Nowej Wsi, Dobrogoszcza, Kościerskiej Huty i Kłobuczyna przybyło do szkoły w Kaliskach, by wspólnie uczcić Dzień Seniora. Gości przywitali wójt i dyrektor szkoły Tomasz Dargacz. Następnie sołtysi wsi wręczyli najstarszym mieszkańcom sołectw symboliczne bukiety kwiatów i złożyli życzenia. Całą uroczystość uświetnił występ uczniów, którzy zaprezentowali „Lekcję języka kaszubskiego na wesoło”, a także w artystyczny sposób zaprezentowali tańce. W tym roku dla seniorów zostały przygotowane zmagania zręcznościowe. Spotkanie zakończył obiad i słodki poczęstunek.

UG/opr.red

Grzegorz Piechowski, wójt gminy Kościerzyna

Frekwencja na spotkaniach była różna, bo to zależało od kondycji zdrowotnej seniorów. Ilość osób, która zapisała się na nasze spotkania była nawet nieco większa niż w zeszłym roku. Było ich ponad 1000. Średnio na każdym spotkaniu było ich około 100.

W naszej gminie seniorów jest coraz więcej, więc dobrze jest, że działa Rada, która pod przewodnictwem Elżbiety Brzezińskiej inicjuje wiele rzeczy. Część z nich jest już cykliczna – to Spartkiada i Seniorada.

To wspólny czas do zabawy, ale też okazja do spotkania się seniorów z różnych miejscowości po to, aby po prostu pobyć ze sobą.

Przed nami jest kwestia organizacji kolejnej inicjatywy dla nich – wyjazdu do kina. Tych imprez naprawdę jest bardzo dużo i mamy nadzieję, że tak będzie w kolejnych latach. Chodzi nam o to, żeby ta społeczność była aktywna, zorganizowana i się spotykała.

Komentarze