Gmina Nowa Karczma Szkolnictwo

Gmina Nowa Karczma. Nagrody i wyróżnienia za osiągnięcia i wyniki sportowe. Najlepsi w sporcie docenieni przez wójta

Wśród akcentów uroczystej sesji Rady Gminy z 30 kwietnia była również gala podczas której zostały wręczone nagrody i wyróżnienia wójta Andrzeja Pollaka dla mieszkańców gminy wyróżniających się w dziedzinie sportu. Fenomenem wśród nich jest Maria Mielnik, która sławi imię Polski na matach Europy i świata.

Bezsprzecznie to ona zasługiwała na to aby zostać wyróżnioną jako pierwsza. Jej osiągnięcia w zawodach na szczeblach krajowym, europejskim i światowym są imponujące. Wśród wyróżnionych znalazły się również: Patrycja Błoczyńska, która trenuje pływanie i Michalina Peplińska – obecnie uczennica klasy sportowej ZSO nr 2 w Kwidzynie. Gra na pozycji bramkarza w klubie MTS Kwidzyn i w roku ubiegłym razem z drużyną zdobyły złoty medal w Lidze Województwa Pomorskiego Związku Piłki Ręcznej w kategorii juniorki młodszej.

Mocna trzynastka z UKS Nowa Karczma

Największa grupa nagrodzonych to uczennice klasy sportowej Szkoły Podstawowej w Nowej Karczmie. To tu za sprawą jej dyrektora Dariusza Męczykowskiego, położono duży nacisk na piłkę ręczną kobiet. Zawodniczki UKS działającego przy GOKSiR w Nowej  Karczmie kierowane przez trenera Grzegorza Kuchlina w sezonie 2020/2021 zdobyły brązowy medal w Lidze Województwa Pomorskiego Związku Piłki Ręcznej. Jako pierwsze zostało nagrodzonych pięć zawodniczek, które weszły do reprezentacji Kadr Pomorza 2008. Są to Iga Komar, Katarzyna Lubecka, Wiktoria Kuchlin, Dorota Stobińska oraz Amelia Blok. Pozostałe zawodniczki UKS to: Oliwia Karpińska, Wiktoria Filipska, Julia Jurczyk, Monika Piotrzkowska, Kamila Pollak, Iwona Prądzińska, Zofia Żurawska, Patrycja Błoczyńska.

– Wszystkim Wam gratuluję tej aktywności sportowej i wyników. Mam nadzieję, że Wasz przykład zachęci do sportowego trybu życia pozostałą część naszych mieszkańców, Dziękuję za zaangażowanie trenerom i opiekunom tych zawodniczek – podsumował wójt A. Pollak
Red.

Patrycja Błoczyńska

W 2020 roku startowała w zimowych Mistrzostwach Polski Juniorów osób niepełnosprawnych w pływaniu. Zdobyła czwarte miejsce na 50 m stylem. Osiągnęła również miejsca na podium pływając na dystansie 100 m stylem klasycznym, na dystansie 50 m stylem motylkowym. W klasyfikacji generalnej klasy S9, do której należy Patrycja uplasowała się na drugim miejscu.

Maria Magdalena Mielnik

Treningi w karate tradycyjnym rozpoczęła we wrześniu 2004 r. w nieistniejącej już sali sportowej  w Nowej Karczmie, w której mieści się teraz siedziba GOKSiR. Tu bowiem Kościerski Klub Karate-Do „Seiunchin” otworzył swoją kolejną sekcję. Pierwszym trenerem był Paweł Liedtke.

Treningi dwa razy w tygodniu, to było jednak za mało jak na jej możliwości i ambicje sportowe, dlatego w 2006 r. dodatkowo rozpoczęła treningi w sekcji w Kościerzynie pod okiem trenera Wojciecha Mrowińskiego. Po kolejnym roku okazało się, że i ta dawka treningów jest zbyt skromna, dlatego rozpoczęła też gościnnie treningi w Klubie Karate Gdynia, wypełniające każdy dzień tygodnia, u jednego z najwybitniejszych trenerów na Pomorzu – Jarosława Domrazka, który był też jednym z założycieli i opiekunem szkoleniowym klubu z Kościerzyny. I to ten szkoleniowiec wniósł największy wkład w jej sukcesy.

Po trzech latach treningów, w 2007 r. Magda wywalczyła swój pierwszy poważniejszy sukces w kategorii młodzików.Podczas zawodów międzynarodowych w Wilnie na Litwie, wywalczyła trzecie miejsce w konkurencji kata, startując w gronie 17 zawodniczek z pięciu państw.

Poziom karate w Polsce jest jednak tak wysoki, że na pierwszy poważniejszy sukces ogólnopolski musiała czekać kolejne 2 lata. W 2009 roku, podczas Mistrzostw Polski w Lublinie, zajęła 5 miejsce wśród juniorek młodszych w konkurencji kata. Rok później w 2010 r. w Bydgoszczy, na jej szyi zawisł wreszcie medal Mistrzostw Polski– srebro w konkurencji fuku-go, wywalczony w kategorii juniorek młodszych. Od tego momentu jej przygoda z karate nabrała rozpędu. W 2011 r. powołana została do kadry narodowej w której do dzisiaj jest podstawową zawodniczką w każdej kolejnej kategorii wiekowej, na seniorach kończąc. W tym samym roku zdobyła pierwszy medal Mistrzostw Europy. Podczas europejskiego championatu który odbył się w Jerozolimie, wywalczyła srebrny medal w konkurencji en-bu. Pierwszy medal w mistrzostwach świata wywalczyła w 2012 r. w Łodzi. Indywidualnie zdobyła wtedy srebro w konkurencji kata i złoto w konkurencji kata drużynowe.

Łącznie wywalczyła cztery medale Mistrzostw Europy, w tym jeden złoty i trzy srebrne oraz pięć medali Mistrzostw Świata, w tym jeden złoty, dwa srebrne i dwa brązowe. W Mistrzostwach Polski wywalczyła w sumie 15 medali, w tym trzy złote, sześć srebrnych i sześć brązowych. Ponadto wywalczyła złoty medal Pucharu Polski w karate oraz kilkadziesiąt medali na krajowych i międzynarodowych turniejach, w tym na prestiżowym The 1st Okinawa Karate International Tournament rozgrywanym w 2018 r. na japońskiej wyspie Okinawa – kolebce karate.

Uprawianie sportu łączy z nauką. Obecnie intensywnie pracuje nad pisaniem pracy magisterskiej, gdyż jest studentką drugiego roku studiów II stopnia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.