Inwestycje Wokół nas

Gmina Żukowo. Budowa Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej. Półroczne opóźnienie na jednym z odcinków

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej to jedna z najważniejszych inwestycji drogowych w regionie, która ma zrewolucjonizować komunikację wokół Trójmiasta. Choć prace wciąż trwają, to już teraz możemy podziwiać efekty postępów na budowie tej długo wyczekiwanej trasy. Niestety, na jednym z odcinków prace się mocno przeciągają.

Fragmenty OMT zaczynają nabierać kształtu. Szczególnie imponującym widokiem jest estakada nad drogą krajową nr 7 za Żukowem oraz rozwijające się wiadukty w Pępowie i Przyjaźni. To wyraźne znaki, że projekt nabiera realnych wymiarów, zbliżając się do ostatecznej realizacji.

Budowa OMT to proces podzielony na dwa etapy. Pierwszy obejmuje odcinek od Chwaszczyna aż pod Żukowo. Firma Budimex S.A., odpowiedzialna za tę część inwestycji, zapewnia, że prace idą zgodnie z planem, a nawet szybciej niż przewidywano. Wraz z wiosennym okresem wykonawca przyspieszył tempo robót i dzięki temu rzeczowy poziom zaawansowania wynosi już 70 proc. Obecnie prowadzone są prace na wszystkich frontach: w branży drogowej, mostowej, melioracyjnej, sanitarnej, telekomunikacyjnej i teletechnicznej. Kontynuowane są również roboty kubaturowe. Ponadto widać już konstrukcję stalową wiaty na sprzęt dla Obwodu Utrzymania Drogowego w Miszewie, gdzie powstanie jeden z dwóch węzłów drogowych. Pogoda pozwala również na prace bitumiczne, a także na intensyfikację działań w obrębie obiektów inżynierskich, takich jak estakada czy obiekty w rejonie jeziora Borowiec. Planowany termin ukończenia robót to kwiecień 2025 r.

Drugi etap to połączenie Żukowa z węzłem Gdańsk Południe, obejmujący również budowę obwodnicy Żukowa oraz węzłów Żukowo i Lublewo. Za tę część odpowiada konsorcjum firm MIRBUD S.A. i Kobylarnia S.A. Termin wykonania tej części zadania został przesunięty w związku z wydłużającymi się formalnymi procedurami administracyjnymi, niezbędnymi do uzyskania decyzji ZRID. Termin ukończenia tego odcinka to wrzesień 2025 r.

Potężna inwestycja

Całkowita wartość obu kontraktów przekracza 1,49 mld zł. Docelowo OMT będzie miała około 39 km długości i umożliwi szybszy i bardziej płynny przejazd od strony autostrady A1 oraz S7 w kierunku zachodnim i północnym województwa pomorskiego. To także poprawi przepustowość ruchu tranzytowego na odcinkach trasy S6 w kierunku Lęborka, Słupska i Koszalina.

Planowany termin zakończenia całej inwestycji to wrzesień  przyszłego roku, jednakże wiele jeszcze zależy od kolejnych etapów prac oraz warunków atmosferycznych. Mimo to, postępy na budowie OMT dają nadzieję na szybkie uruchomienie nowej infrastruktury drogowej, która przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców oraz zwiększenia atrakcyjności regionu Trójmiasta.

red.

Komentarze