Powiat kartuski Wokół nas

Kartuzy. Rekordowa liczba zainteresowanych Powiatowymi Targami Pracy

Odbyły się wczoraj w sali gimnastycznej LO w Kartuzach. Swoje stoiska postawiło tu 40 pracodawców, oferowali kilkaset miejsc pracy. Chętnych na nie było wyjątkowo wielu, gdyż szukający nie musieli jeździć po całym powiecie, wszystko mieli w jednym miejscu.

Takiej liczby odwiedzających i wystawców na targach jeszcze nie było. Sala gimnastyczna LO ledwo ich mieściła. Choć w pow. kartuskim bezrobocie jest na jednym z najniższych poziomów w regionie, to poszukujących pracy było wielu. Jak tłumaczy to Małgorzata Bronk, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Kartuzach, frekwencja wynika z tego, że ludzie ciągle zmieniają pracę. Są zatrudnieni, ale szukają nowej, ciekawszej, lepiej płatnej. Z drugiej strony pracodawcy też mają swoje wymogi przy ciągle droższej pracy.

Jan Geras, dyrektor PUP w Kartuzach, podkreśla znaczenie targów jako doskonałej okazji do przeprowadzenia spotkań rekrutacyjnych, pozyskania pracowników oraz zapoznania się z ofertami pracy dla osób poszukujących zatrudnienia lub pragnących zmiany kariery zawodowej.

60 stanowisk targowych

Wśród około 60 stanowisk targowych można było znaleźć przedstawicieli różnych branż, w tym budowlanej, modowej, turystycznej, gastronomicznej.

– Szukamy kosmetyczek, masażystów, pracowników do SPA. Zainteresowani jesteśmy też kucharzami. Poszukujemy nowych pracowników, aby móc się rozwijać – mówią Mirka i Magda z Wichrowych Wzgórz w Chmielnie.

Szczególnie duże zainteresowanie było przy stoiskach z ofertą pracy w służbach mundurowych: straży granicznej, policji, wojska, PSP. Prezentowały się sieci handlowe, zarówno lokalne jak Max Xavier i ogólnopolskie jak Biedronka.

Nowością, jak podkreślili organizatorzy, była szeroka oferta firm z branży kolejnictwa. Swoje stoiska miały też firmy z Trójmiasta, jak choćby Stocznia Remontowa.

– Szukamy przede wszystkim spawaczy. Powiaty kaszubskie były zawsze dla naszego zakładu zapleczem w tym zawodzie. Co ważne, mamy swoją szkółkę spawalniczą. Przyjmujemy również kobiety do tego zawodu – informują przedstawicielki firmy.

Jedną z nowości tegorocznych targów była strefa dla młodych.

red.

Małgorzata Bronk, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Kartuzach

Dzisiaj mamy targi z naciskiem na strefę młodych. Chcemy pokazać młodym ludziom, że nie tylko kompetencje twarde i te wyuczone umiejętności są ważne, ale ważne są też kompetencje miękkie. Umiejętność współpracy, słuchanie pracodawcy, współpraca i także umiejętności cyfrowe, bo wbrew pozorom technika idzie bardzo do przodu i te kompetencje cyfrowe dzisiaj można u nas sprawdzić. Można u nas wykonać test talentów, sprawdzić swoje kompetencje miękkie. Można swoje CV skonsultować, czy ono na pewno jest dobre, bo pracodawca przecież wybiera zawsze z wielu kandydatów. Jak przekonać pracodawcę do siebie do wybrania właśnie tej kandydatury. Zakładamy też konto na pracagov.pl po to, żeby współpracować z instytucją już przez Internet, bo można. Urząd skarbowy potwierdza profil zaufany tak, żeby ten podpis elektroniczny już był, więc te takie nowinki dla młodych to tutaj. 

Komentarze