Gmina Żukowo Wokół nas

Gmina Żukowo. Półmetek ferii w żukowskim OKiS. Połączyli przyjemne z pożytecznym

Aktualnie jesteśmy na półmetku ferii zimowych i choć pogoda jest mało zimowa, to zajęcia organizowane przez Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie rekompensują prawie wiosenną aurę.

Tegoroczne zajęcia organizowane są w kilku miejscach na terenie gminy. Odbywają się siedzibie OKiSu w Żukowie, Sali Kultury w Baninie i Strefie Kultury w Chwaszczynie. Tradycyjnie czwartki są wolne od zajęć, wtedy też chętni biorą udział w wycieczkach, jednak podczas pozostałych dni organizatorzy zajęć stawiają na kreatywność, rozbudzenie ciekawości dzieci i nauczenie ich proekologicznych zachowań.

W ramach zajęć dzieci same, przy niewielkiej pomocy instruktorów tworzą małe dzieła sztuki: girlandy, pachnące woreczki, pieski ze sznurka, mydełka, karmniki, opaski czy przepyszne potrawy.

– Staramy się, by proponowana przez nas oferta była urozmaicona. By dzieci biorące udział w warsztatach nie tylko przyszły do nas, posiedziały i wróciły do domu, ale żeby wyniosły z sobą, wartościową wiedzę. Niektóre z dzieci po raz pierwszy trzymały w ręku śrubokręt czy igłę. Cieszymy się, że wspólnie możemy odkrywać także techniczne strony życia – opowiada Paulina Milczanowska, koordynatorka zajęć w Ośrodku.

Nauka poprzez zabawę

– Ośrodek realizuje projekt „Łączy nas EKO”. Staramy się wplatać w nasze zajęcia proekologiczne wartości. Wspólne budowanie karmników to świetny moment na dyskusję o tym, jakie ptaki zimują w Polsce i w jaki sposób można je dokarmiać. O ponownym wykorzystaniu starych, nieużywanych T-shirtów i nadania im drugiego życia. Czy o niemarnowaniu żywności i własnoręcznym robieniu kanapek, czy sałatek – kontynuuje Paulina Milczanowska.

Nie zabrakło także sporej dawki wiedzy o naszym naturalnym dobrze – bursztynie. Ośrodek nawiązuje współpracę z różnymi instytucjami i stowarzyszeniami by w okresie wolnym od zajęć szkolnych specjaliści przekazywali swoją wiedzę i odkrywali wspólnie z dziećmi nieznane im światy.

Nad/opr.red

Komentarze