Gmina Somonino Inwestycje

Goręczyno. Plany dotyczące rozbudowy infrastruktury gminnej. Gmina chce tu wybudować nowe przedszkole

W tegorocznym planie inwestycyjnym gminy zapisano wykonanie projektu nowego przedszkola, które gmina chce wybudować w Goręczynie. Odciążyłoby ono szkołę, w której teraz funkcjonują oddziały przedszkolne.

W Goręczynie jest przedszkole. Mieści się ono w starym, jednorodzinnym budynku. Zajmuje pomieszczenia na dole.

– Przedszkole działa w takich warunkach, że nadaje się tylko do zamknięcia. Nawet kuchnia nie spełnia wymogów dnia dzisiejszego – mówił nam wójt gminy Marian Kowalewski

Właściwe rozwiązanie problemu

Za tą inwestycją przemawiają konkrety. Po pierwsze gmina dysponuje w Goręczynie własną działką. Po drugie umożliwiałyby odciążenie szkoły, w której funkcjonują oddziały przedszkolne, ale jak podkreśla wójt, robi się już w niej ciasno. Nowa placówka przejęłaby przedszkolaków ze szkoły, co dałoby tam więcej miejsca dla pozostałych oddziałów.

– Myśmy planowali, żeby zrobić też żłobek, ale okazuje się, że to są kolosalne sumy. Będą to grube miliony, więc nawet jak pozyskamy 50% dofinansowanie, to skąd wziąć resztę? – tłumaczy wójt

Gmina chce pójść śladem inwestycji w Borczu i przyjąć podobne system finansowania. Na ten rok zaplanowano wykonanie projektu.

– Jakby się to udało, to trzeba będzie szukać pieniędzy dla inwestycji – snuje plany wójt M. Kowalewski

Do tematu będziemy powracać.

Red.

Przedszkole w Goręczynie działa w starym, jednorodzinnym budynku.

Komentarze