Sport Wokół nas

Grabowo/Nowa Karczma. Jubileusz pracy trenerskiej Dariusza Męczykowskiego. Piłka ręczna królowała na parkiecie i we wspomnieniach

W ubiegłym tygodniu 40-lecie pracy zawodowej świętował Dariusz Męczykowski, trener piłki ręcznej, animator i działacz tej dyscypliny sportu. Z tej okazji rozegrany został w Nowej Karczmie turniej i odbyło się wspomnieniowe spotkanie zawodniczek z drużyn, które on trenował.

Jubilata trzeba na pewno zaliczyć do pasjonatów. Ze sportem związany jest całe jego dorosłe życie. Wybrał piłkę ręczną, popularny szczypiorniak. Zaraz po skończeniu AW stał się trenerem drużyn kobiecych tej dyscypliny sportu. Od klubów uczniowskich jak SKS Bałtyk Gdynia po UKS PCM Kościerzyna, z którą przez kilka sezonów grał w Super Lidze Piłki Ręcznej Kobiet. Tej dyscyplinie oddał się do końca, piastując różne funkcje jako działacz w strukturach wojewódzkich i będąc członkiem zarządu głównego.

Jubileuszowy turniej

Nic nie mogło bardziej uświetnić jubileuszu niż turniej piłki ręcznej kobiet. Odbył się on w dniach 4-6 sierpnia na pięknej sali sportowej w Nowej Karczmie. Ostatecznie zwyciężył w nim Start Elbląg, przed Kaliszem i Koszalinem. Bohaterem gali podsumowującej oprócz jego zwycięzców był oczywiście jubilat D. Męczykowski. Niezwyczajnym gościem tego wydarzenia okazał się prof. dr hab. Janusz Czerwiński, zawodnik, reprezentant Polski, w końcu trener reprezentacji i prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce – dziś prezes honorowy. Na pewno dla jubilata była to chwila podniosła, kiedy z rąk ikony polskiej piłki ręcznej otrzymał jubileuszowe podziękowania. Sam jubilat również dziękował. Na tle występujących w turnieju zawodników D. Męczykowski złożył podziękowania swojej małżonce, byłej zawodnicze za to, że przez ten cały czas z wyrozumiałością patrzy na jego pasję. Podziękowania otrzymała również córka Nikola Męczykowska, która poszła w ślady rodziców – dziś jest reprezentantką polskiej kadry narodowej, występując m.in. w europejskim turnieju w Kosowie EHF Championship W19. Kolejne podziękowania trafiły do syna Oskara, który również grał w piłkę ręczną w Wybrzeżu i Spójni Gdańsk, a dziś pomaga rodzicom w prowadzeniu rodzinnego interesu i podnosi kwalifikacje na studiach o kierunku turystycznym.

– Mamy jedną pasję – piłkę ręczną. To dodatkowo nas zbliża i łączy. Za to Was kocham i cieszę się, że mam tak wspaniałą, usportowioną rodzinę – mówił D. Męczykowski do swoich najbliższych.

Wspomnienia przy ognisku

Częścią jubileuszu było spotkanie zawodniczek grających w latach 1983-2023 w klubach SKS Bałtyk Gdynia, Start Gdańsk, UKS PCM Kościerzyna, Szkoły Podstawowej w Grabowie, Kościerzynie, Starych Polaszkach. Jubilat zaprosił je na ognisko w „Zajeździe nad Stawem”, aby jak to ujął w zaproszeniu, „powspominać stare i dobre czasy”. Pozytywnie odpowiedziało wiele zawodniczek. Przez sobotnie popołudnie i wieczór przewinęło się przez to miejsce ponad 30 osób, a przez cały turniej dwa razy więcej.

Chyba najwięcej było byłych zawodniczek SKS Bałtyk Gdynia, w którym grała również Joanna Frankiewicz – obecnie Męczykowska. Jak podkreślał bohater wieczoru, to pierwszy klub zaproponował bardzo dobre warunki pracy: sprzęt, obozy sportowe, dzięki czemu można było robić dobre wyniki.

Spotkanie po latach, dziś już pań w średnim wieku, zaowocowało wspomnieniami. Często można było usłyszeć „A pamiętasz…?”. Były żarty i dużo dobrego humoru. Wiele uczestniczek tego spotkania podkreślało, że to ich pierwsze tego typu spotkanie, stąd wielkie podziękowania dla trenera za tę inicjatywę. Starały się skorzystać z niej jak najwięcej.

D. Tryzna

Dariusz Męczykowski – 40 lat pracy zawodowej jako trener i działacz piłki ręcznej

Przygodę z piłką ręczną rozpoczął na studiach na Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku.

Pracę nauczyciela rozpoczął w Szkole Podstawowej w Grabowie Kościerskim, a później w SP nr 6 w Kościerzynie, w której pełnił funkcję dyrektora. Kontynuacją kariery nauczycielskiej było objęcie w 2002 roku stanowiska dyrektora w Zespole Szkół w Nowej Karczmie.

Pasję trenerską zaczął się po roku od zakończenia studiów w SKS Bałtyk Gdynia. Na początku zajmował się młodzieżą. Był trenerem juniorek i asystentem w seniorkach. Potem doszedł jeszcze Start Gdańsk. W obu tych klubach pracował do sezonu 1997/98. Po upadku klubów rozpoczął działalność trenerską z UKS PCM Kościerzyna, która grała w II lidze. Razem z nią wspiął się do I ligi, a później do PGNiG Superligi Kobiet. Drużyna z powodzeniem występowała tam przez kilka sezonów, by ostatecznie przejść do I ligi. Dziś kontynuuje w niej rozgrywki pod szyldem KS Kościerzyna.

Przez ten czas osiągnął wiele sukcesów m.in. latach 90. XX wieku drużyna piłkarek ręcznych, którą prowadził, zajęła IV miejsce w zawodach piłki ręcznej we włoskim Terramo.

Zaangażowanie w tę dyscyplinę sportu spowodowało, że został dostrzeżony przez federację tej dyscypliny. Od 2016 roku jest przewodniczącym Zarządu Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego w Gdańsku i członkiem Zarządu Głównego Szkolnego Związku Sportowego.

Dariusz Męczykowski równie mocno udziela się na polu samorządu. W kadencji 1998 – 2002 był radnym i członkiem zarządu gminy Nowa Karczma. Od 2006 roku jest radnym Sejmiku Województwa Pomorskiego. Przez wiele lat zasiadał również w Radzie Społecznej Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.

Komentarze