Wzięło w nim udział blisko sto osób. Byli to członkowie powiatowych izb rolniczych z Kartuz, Kościerzyny i Bytowa oraz przedstawiciele doradztwa rolniczego, instytucji, służb i urzędów działających na rzecz rolnictwa. Jego cele były dwa: omówienie tego, co czeka rolników w nadchodzącym roku i integracja środowiska z racji nadchodzących świąt i nowego roku.
Inicjatorem spotkania był Ryszard Kleinszmidt, wiceprezes Pomorskiej Izby Rolniczej. Miało ono nawiązywać do spotkań wigilijnych rolniczej, samorządowej rodziny, które odbywały się przed pandemią. Miejsce spotkania też nieprzypadkowe, gdyż w sali ,,Pod Bocianami’’ rolnicy gościli nawet Jana Ardanowskiego, jak twierdzą, najlepszego dotychczas ministra rolnictwa.
Tym razem organizator spotkania zaprosił wysokich urzędów z Ministerstwa Rolnictwa. Były to Joanna Czapla, Dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich i Anna Jobda, Naczelnik ds. środowiskowych. Miały wyjaśnić przybyłym co czeka rolników w najbliższym czasie, czyli zmian w ramach Planu Strategicznego 2023-2027. Wśród nich temat najtrudniejszy – ekoschematy.
Dopisała frekwencja
Jako że zagadnienie to od jakiegoś czasu intryguje środowisko, do Grabowa licznie przybyli rolnicy, członkowie izb z Wiesławem Burzyńskim, prezesem PIR na czele. Stawili się wszyscy, którzy poważnie traktują doradztwo rolnicze. Był Andrzej Dolny, dyrektor PODR i Ewa Szymańska, jego zastępca z PODR w Lubaniu. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele samorządu starosta Alicja Żurawska i gospodarz terenu Andrzej Pollak, wójt Nowej Karczmy. Widać było również przedstawicieli firm działających w sektorze np. Przetwórstwo Marian Stenzel, Bio Pomorze.
Zmiany jakie przynosi nowy Plan Strategiczny
Spotkanie związane było z faktem, że w roku 2023 zaczyna się nowa perspektywa, a wraz z nią wchodzi w życie nowy Plan Strategiczny. Powoduje on zmiany w dopłatach bezpośrednich i wśród ekoschematów, które będą obowiązywać już po 15 marca 2023 roku.
W obszernej prezentacji zmiany te przedstawiła J. Czapla. Generalnie pomogą one rolnikowi polskiemu uzyskać średnią unijną stawkę płatności bezpośrednich. Wśród istotnych zmian są te, które dotyczą wielkości gospodarstwa. Od nowego roku o płatność redystrybucyjną mogą się ubiegać również te o wielkości 1-3 hektara. W przypadku płatności dla młodych rolników nie będzie obowiązywać, tak jak obecnie, limit powierzchniowy. Zmianą również jest większe ukierunkowanie na płatności do produkcji zwierzęcej, gdyż rolnicy, którzy je utrzymują, muszą ponosić większe koszty dostosowawcze do coraz to nowych wyzwań związanych z wymogami podstawowymi, czyli dobrostanem. Duże zmiany dotyczą warunkowości. Kładzie się większy nacisk na kwestie środowiskowe i klimatyczne. Stąd też zmiany dotyczące zazielenienia, ochrony terenów podmokłych, czy ustanowienia stref buforowych wzdłuż ścieków wodnych. Warunkowość będzie dotyczyć również jakości i ochrony gleby, stąd też inne zasady dotyczące dywersyfikacji i zmianowania.
Grad pytań do prowadzącej
Wystąpienie J. Czapli wywołało wśród obecnych wiele pytań. Pytał sam prezes W. Burzyński, pytali kierownicy poszczególnych oddziałów ODR. Pytania zadawali doradcy z firm prywatnych. Na wiele z nich J. Czapla nie umiała odpowiedzieć, zaznaczając że nadal jeszcze trwają intensywne prace nad przygotowaniem do przepisów krajowych i nad rozporządzeniami wykonawczymi. Wielu obiecywała, że pochylą się w ministerstwie nad przedstawionym zagadnieniem.
Wystąpienie kolejnej prelegent A. Jobdy dotyczyło spraw środowiskowych. Spotkało się ono z mniejszym odzewem wśród zebranych. Po przerwie spotkanie zdominowała atmosfera zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Był opłatek, złożenie sobie nawzajem życzeń świątecznych i zaśpiewano kolędy.
D. Tryzna