Gmina Dziemiany Inwestycje Samorząd

Kalisz. Modernizacja infrastruktury drogowej. Remontują DW 235 i sześć ulic

Aktualnie w Kaliszu trawa szeroki front robót drogowych. To, co rzuca się w oczy każdemu przejeżdżającemu przez miejscowość, to prace na DW 235. Równocześnie trwa również realizacja jednej z największych inwestycji drogowych gminy – modernizacja sześciu ulic.

Prace na DW 235 to inwestycja Zarządu Dróg Wojewódzkich. Chodzi o kompletną przebudowę 800 m.b. tej drogi w terenie zabudowanym i trudnym ze względu na nieckę. To właśnie wykonanie odwodnienia wraz z przebudową instalacji znajdujących się w ziemi spowodowało, że koszt tego zadania sięgnął kwoty 5 mln zł. Przetarg na jego realizację wygrała miejscowa firma Henryka Czarnowskiego. Istotne jest, że w finansowanie tej inwestycji włączył się powiat kościerski i swoje obleciała dorzucić gmina Dziemiany. Chodzi o 300 tys. zł, które według ustaleń poszłyby na koszta budowy chodników.

Sześć ulic za 4,2 mln zł

Ta sama firma realizuje, jak podkreślają władze gminy, jedną z największych inwestycji drogowych ostatnich lat. To remont i modernizacja sześciu ulic za kwotę 4,2 mln zł.

Jak podkreślają władze gminy, pozostaje jednak nierozwiązana kwestia przejścia dla pieszych przez DW 235 na wysokości kaliskiej szkoły. Z inicjatywy mieszkańców miejscowości odbyły się już trzy kolejne spotkania wójta z udziałem wykonawcy, a także inwestora, czyli Zarządu Dróg Wojewódzkich, w trakcie których  podjęto wstępne ustalenia, z których wynika, że konieczne jest dofinansowanie wykonania bezpiecznego przejścia do szkoły z  uwzględnieniem  wybudowania nowego chodnika oraz przejścia dla pieszych z sygnalizacją świetlną. Gmina Dziemiany wstępnie deklaruje pokrycie większości kosztów tego przedsięwzięcia, z tym że wcześniej konieczne będzie wykonanie prac projektowych. Do tematu będziemy powracać.

Nad/opr.red

Komentarze