Konkursy Kultura Powiat kartuski Wokół nas

Kartuzy. Eliminacje powiatowe konkursu „Rodnô Mòwa”. Sześcioro uczestników zakwalifikowało się do finału

Wczoraj w Kartuskim Centrum Kultury odbyły się powiatowe eliminacje 52. Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mòwa”. Najlepsi recytatorzy zapewnili sobie miejsce w eliminacjach na szczeblu wojewódzkim.

Celem konkursu jest poznawanie i popularyzacja literatury kaszubskiej, oraz pielęgnowanie mowy kaszubskiej. Konkurs stwarza recytatorom okazję do indywidualnej wypowiedzi artystycznej, a także ma wpływ na pogłębianie wrażliwości na urodę literatury kaszubskiej.

Wysoki poziom prezentowany przez uczniów biorących udział w konkursie sprawił, że niełatwo było wybrać laureatów. Występy oceniała komisja w składzie Jolanta Czerwińska, Małgorzata Węsiora oraz Tadeusz Wanke. Po wysłuchaniu uczestników komisja postanowiła wydać werdykt i przyznać miejsca.

Pojadą na finał wojewódzki

W gronie uczestników z przedszkoli i zerówek pierwsze miejsce zajęła Paulina Kupper ze SP w Lisich Jamach. Na drugim miejscu znalazła się Paulina Kujawska ze SP w Tuchomiu. Trzecie miejsce zajęła Rozalia Orlikowska z ZKiW w Stężycy.

W kategorii klas I-III najlepiej poradziła sobie Magdalena Dunst ze szkoły w Chwaszczynie. Miejsce drugie wywalczył Albert Miotk z placówki w Mojuszu. Kornelia Pawela, uczennica SP w Borczu sklasyfikowana została na trzeciej lokacie.

W gronie uczniów klas IV-VI wygrał Szymon Daleki z ZKiW w Kamienicy Szlacheckiej. Miejsce drugie zajął Franciszek Tusk reprezentujący ZKP Banino, zaś trzecie Florian Okrój ze SP w Wilanowie.

Wśród uczniów klas VII-VIII wygrał Filip Neubauer, uczeń ZKiW w Kamienicy Szlacheckiej. Miejsce drugie przyznano Dianie Cybulskiej z ZKiW w Stężycy, zaś trzecie – Kindze Szczypior ze szkoły w Kamienicy Królewskiej.

Kategorię klas ponadpodstawowych zwyciężyła Wiktoria Cybula z ZSZiO w Kartuzach. Na kolejnych lokatach sklasyfikowano, odpowiednio Wiktorię Daleką ze Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Kaszubskiego w Kamienicy Szlacheckiej i Annę Frankowską z I LO w Kartuzach.

W gronie dorosłych zwyciężyła Agnieszka Tusk ze SP w Niestępowie.

Do finału konkursu, który odbędzie się w Domu Kultury w Chmielnie przy w dniach 3-4 czerwca zakwalifikowały się osoby, które zajęły pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach wiekowych.

KCK/opr.red

Fot. Tomasz Drążkowski

Komentarze