Gmina Sulęczyno Inwestycje Samorząd Szkolnictwo

Sulęczyno. Rozbudowa infrastruktury oświatowej. Najmłodsi zyskają przedszkole na miarę XXI wieku

19 maja nastąpiło oficjalne wmurowanie kamienia węgielnego pod szybko powstające przedszkole w Sulęczynie. Na wiosnę przyszłego roku budynek ma osiągnąć stan surowy-zamknięty, by od 2025 roku móc otworzyć swoje drzwi na najmłodszych. 

Budynek Gminnego Przedszkola Samorządowego w Sulęczynie jest materializującym się marzeniem najmłodszych mieszkańców gminy, bo do tej pory przedszkole znajdowało się w starym budynku po plebani ewangelickiej, który już nie spełniał wymogów. Stąd inwestycja jest priorytetem dla gminy.

Priorytetowa inwestycja

W ubiegły piątek nastąpiło wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę obiektu. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. wojewoda pomorski Dariusz Drelich, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała, radny powiatu kartuskiego Andrzej Leyk, wójt Sulęczyna Bernard Grucza, przewodniczący rady Kazimierz Gliniecki, dyrektor szkoły w Sulęczynie Anna Słupikowska oraz społeczność szkolna. Poświęcenia dokonał ks. proboszcz sulęczyńskiej parafii ks. kanonik Andrzej Karliński.

– Czekaliśmy na ten moment dekady, bo to zadanie zawsze przekraczało nasze możliwości finansowe. Wcześniej przedszkole mieściło się w wynajmowanych budynkach, teraz w starej plebani. Niestety ten budynek jest wiekowy, nie spełnia funkcji i nie ma już w nim miejsca. Teraz tworzymy dzieciom warunki na miarę XXI wieku. Będzie to fantastyczne miejsce dla naszych pociech. Dziękuję bardzo wiceministrowi M. Horale, wojewodzie D. Drelichowi oraz radnemu powiatowemu A. Leykowi. Dzięki nim możemy teraz budować i spełniać marzenia – mówił wójt B. Grucza.

– Budowa jest możliwa dzięki wsparciu środków rządowych i olbrzymiemu zaangażowaniu lokalnej społeczności. Razem z wójtem i władzami powiatu kartuskiego pracowaliśmy nad tym, żeby przede wszystkim pozyskać finansowanie. Skala inwestycji, biorąc pod uwagę dwa etapy, to koszt ponad 20 mln zł. Jeżeli byśmy to porównali z możliwościami finansowymi gminy Sulęczyno, to od razu byśmy stwierdzili, że jest to nie do wykonania. Trzeba by było czekać na to przedszkole w nieskończoność. Dzięki temu, że udało się pozyskać dofinansowanie rządowe z Polskiego Ładu, to ta inwestycja nabiera już kształtu – podkreślał M. Horała.

Zwieńczeniem uroczystości był występ szkolnego zespołu „Motylki”.

O inwestycji

Gmina na realizację obiektu otrzymała 9,91 mln zł dofinansowania z programu Polski Ład. W nowobudowanym przedszkolu zaprojektowano łącznie dziewięć sal edukacyjnych oraz m.in. salę rekreacyjną, szatnię, świetlicę i zaplecze kuchenne. Budynek będzie korzystać z zielonej energii. Zaprojektowano fotowoltaikę i pompy ciepła. Pierwszy etap ma być wybudowany do kwietnia przyszłego roku. Najprawdopodobniej przedszkolaki będą mogły korzystać z nowego obiektu już od 2025 roku. Wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Budowlane Walaszkowski z Leszna obok Kartuz.

Warto wspomnieć, że gmina Sulęczyno w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, Polskiego Ładu oraz Funduszu Inwestycji Lokalnych, otrzymała w latach 2019-2023 łącznie 19,35 mln zł.

Red.

Komentarze