Inwestycje Powiat kartuski Samorząd

Kartuzy. Odrestaurowano były budynek sądu. Historyczny dzień dla powiatu kartuskiego

18 maja nastąpiło oficjalne otwarcie zabytkowej kamienicy na skrzyżowaniu ulic 3 Maja i Kościuszki w Kartuzach. Budynek po gruntownej modernizacji ponownie będzie pełnił siedzibę wydziałów starostwa powiatowego.

Uroczystości uświetnili zaproszeni goście m.in. minister Marcin Horała, wojewoda Dariusz Drelich, marszałek Mieczysław Struk i Społeczny Doradca  Prezydenta RP Piotr Karczewski. W wydarzeniu wzięli też udział starostowie zaprzyjaźnionych powiatów łowickiego, poznańskiego, świdnickiego i tatrzańskiego, burmistrzowie i wójtowie gmin z powiatu, samorządowcy z sąsiednich powiatów, a także przedstawiciele służb, inspekcji i straży oraz dyrektorzy szkół i jednostek organizacyjnych powiatu kartuskiego. Budynek poświęcił ks. prałat Piotr Krupiński.

– Oficjalnie otworzyliśmy zmodernizowaną zabytkową kamienicę, która po wielu latach wróciła w ręce samorządu powiatowego. Budynek, którego historia sięga 1895 roku, już wtedy pełnił funkcje siedziby starostwa. Cieszę się więc, że historia niejako zatacza koło. Można powiedzieć, że ocaliliśmy ten budynek od zapomnienia. Jest on wiernym odtworzeniem pocztówek z 1905 roku, które były emitowane wówczas w młodym mieście Kartuzy. Kamienica odzyskała historyczny wygląd i jest jedną z piękniejszych w Kartuzach. Dodatkowo przyspieszy i usprawni załatwianie spraw mieszkańcom miasta i całego powiatu kartuskiego – zaznaczył podczas otwarcia starosta Bogdan Łapa.

Gruntowny remont

Na realizację inwestycji powiat pozyskał dofinansowanie w kwocie 8 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Łącznie modernizacja obiektu pochłonęła ponad 14 mln zł.

Wyremontowano elewację wraz z odtworzeniem elementów detali architektonicznych. Pojawiły się sterczyny i kule na szczytach w elewacji frontowej. Wymieniona została stolarka okienna, wyremontowana więźba dachowa, a pokrycie dachowe na bryle głównej wymienione na historyczne ceramiczne. Kompleksowo wyremontowano także wnętrza, wymieniono wszystkie instalacje. Budynek także w środku zyskał wygląd jak z początku XX wieku. Na ścianach odnowionych korytarzy zawisły plansze m.in. z historią tego obiektu.

W nowym budynku swoją siedzibę znajdą Wydziały Geodezji i Budownictwa oraz Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego.

Na koniec uroczystości goście obejrzeli film przedstawiający historię budynku i jego remontu. Po gratulacjach dla starosty, zarządu i rady wszyscy wysłuchali krótkiego koncertu Magdaleny Gruszczyńskiej – Wójtczak.

SP/opr.red

Trochę historii…

Historia budynku sięga 1895 roku i już wtedy budynek przy ul. Kościuszki przeznaczony był na siedzibę starostwa, po roku 1945 mieściły się tu Prezydia Miejskiej oraz Powiatowej Rady Narodowej, potem, na początku lat 80. XX w., był tu również Urząd Stanu Cywilnego, a w części Bank Spółdzielczy. Budynek przy ul. Kościuszki 26 stał się główną siedzibą reaktywowanego w 1986 roku Sądu Rejonowego w Kartuzach i był nią do końca stycznia 2020 roku.

 3 marca 2021 roku został podpisany akt notarialny o przekazaniu budynku po Sądzie Rejonowym przy ul. Kościuszki 26 na rzecz Powiatu Kartuskiego. Już w lutym 2022 roku Zarząd Powiatu Kartuskiego ogłosił przetarg na jego zaadaptowanie na potrzeby starostwa.

Obiekt został przebudowany i rozbudowany, a swoje miejsce znajdą w nim wydziały związane z budownictwem.

Komentarze